logo ue
logo leader
logo lgd
logo prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji"; w ramach działania 19." Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewidywane wyniki operacji: Realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 z udziałem lokalnej społeczności oraz osiągnięcie zaplanowanych wskaźników.

Lokalna Grupa Działania Puszcza Kozienicka

Twórcy lokalni

  • Baranowski Marek

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Kowalstwo artystyczne

    Kontakt

    Kuźnia Marek Baranowski Śmietanki 46A, 26-900 Kozienice, tel. 48 604 598 036, email: biuro@damapik.com.pl

    Kuźnia Marka Baranowskiego mieści się w Śmietankach koło Kozienic. Znajdziemy tam elementy dekoracyjne, sakralne oraz użytkowe – balustrady, ogrodzenia, meble oraz detale ogrodowe. Każdy nawet najmniejszy szczegół wykonywany jest ręcznie. Natomiast wieloletnie doświadczenie twórcze ukazuje wysoki poziom artystyczny projektów i wykonania. Prezentowane wyroby są oryginalne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Kuźnie można zwiedzać przez okres całego roku. Podczas wizyty można obejrzeć pokaz kucia „na żywo”, posłuchać ciekawych opowieści artysty o sztuce wykuwania oraz obejrzeć różnorodne wyroby kowalskie. Zainteresowani przyjmowani są po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji terminu.

  • Bernacik Magdalena

    Gmina

    Głowaczów

    Zakres

    Malarstwo na szkle

    Kontakt

    662 619 000, e-mail: magda.bernacik@interia.eu, www.obrazymagdy.republika.pl

    Magdalena Bernacik – urodziła się w Kozienicach. Z wykształcenia jest geografem. Profesjonalnym malarstwem zainteresowała się kilka lat temu, w trakcie studiów. Jej największą pasją jest malowanie obrazów na szkle. Stworzenie jednej pracy zajmuje jej od kilku do kilkunastu dni. Wiedzę na temat profesjonalnych technik malowania na szkle artystka zdobywa bazując na doświadczeniach innych twórców oraz publikacjach w obcych językach. Inspirację do swoich prac czerpie z otaczającej ją przyrody Ziemi Kozienickiej. Swoje prace artystka stara się umieszczać na licznych wystawach. Chętnie uczestniczy w różnych wydarzeniach artystycznych. Prowadzi także warsztaty dla dzieci, mające na celu przybliżyć technikę malowania na szkle.

  • Bielawska Natalia

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Biżuteria, filcowanie, malarstwo

    Kontakt

    nbjewellery@gmail.com

    Natalia Bielawska – pochodzi z Kozienic. Z wykształcenia jest grafikiem komputerowym. Artystka oprócz grafiki zajmuje się również projektowaniem wnętrz, fotografią i malarstwem. Jednak jej największą pasją jest projektowanie i tworzenie dużej oraz wyrazistej biżuterii. W swoich pracach wykorzystuje między innymi suwaki, skóry naturalne, szklane koraliki oraz rozmaite tworzywa. Prace artystki możemy znaleźć w Warszawskich butikach i galeriach handlowych. Natalia wykonuje także projekty na indywidualne zamówienia klientów. Chętnie uczestnicy także w targach i imprezach organizowanych na terenie całej Polski.

  • Bienias Marzena

    Gmina

    Głowaczów

    Zakres

    Decoupage

    Kontakt

    517 289 321

    Marzena Bienias – urodziła się w Kozienicach. Posiada wykształcenie humanistyczne. Swoją przygodę z decoupage rozpoczęła kilka lat temu. W między czasie artystka ukończyła kilka kursów decoupage na poziomie zaawansowanym. Następnie sama prowadziła zajęcia dla dzieci. Technikę decoupage stosuje głównie na przedmiotach drewnianych oraz szklanych m.in. Na szkatułkach, tacach, doniczkach, czy lampionach. Potrafi tchnąć nowe życie w stary przedmiot przywracając mu świetność. Chętnie bierze udział w wystawach oraz imprezach promujących rękodzieło. Jej głównym celem jest tworzyć coś ciekawego i czerpać z tego radość.

  • Bitner Iwona

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Poezja

    Iwona Bitner – Urodziła się w 1964 r. w Siemianowicach Śląskich. Zadebiutowała w 1990 r. w antologii poezji grupy literackiej Radomskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury „Ziemi Radomskiej” pt. „To moje słowa”. W 1994 r. ukazał się tomik wierszy pt. „W obłokach”. Wiersze i proza poetki drukowane były w antologiach: „Garść życia” (1996 r.), „Z krzyku dłoni” (2001 r.), „Kozienicka uwertura” (2002 r.) i w Antologii Modlitw Współczesnych. Laureatka wielu wyróżnień w konkursach poetyckich, m.in. w 2005 r. w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Grochowiaka. Iwona Bitner tworzy poezję indywidualną, pełną ciepła oraz lirycznych refleksji na temat wartości takich jak miłość. To poezja bardzo kobieca, odsłaniająca chwilami rąbek tajemniczego wnętrza poetki. Świadoma, lekko ironiczna, ale nie wyzywająca. Jej pełne erotyzmu, pozornie „wyuzdane”wiersze posiadają głębsze dno. Nie mają w sobie ani ksztyny wulgaryzmu, tylko porcję zwykłego babskiego rozsądku.

  • Budniak Halina

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Poezja

    Halina Budniak – Urodziła się w 1950 r. w Krzywdzie. Jej przygoda z poezją rozpoczęła się w piątej klasie szkoły podstawowej. Od tamtej pory, jak sama twierdzi Muza nie odstępowała jej ani na krok. Stała się najbliższą przyjaciółką, wspierała, dodawała sił, koiła. Posiada bogaty dorobek artystyczny. W  1992 r. wydała tomik poezji „Poszukiwania”. Ponadto jej wiersze znalazły się na kartach antologii poezji: „To moje słowa” (1990 r.), „Wiatr w szuwarach” (1993 r.), „Garść życia” (1996 r.), „Dojrzewanie w miłości” (2000 r.), „Wiedzie ludzi w różne strony świata” (2002 r.), „ZONED Miłości!” oraz „Twórcy powiatu kozienickiego” (2008 r.). Publikowała w  czasopiśmie literacko – artystycznym „Obrzeża”. Laureatka wielu konkursów poetyckich i  literackich , min. w  2007 r. otrzymała nagrodę specjalną dla pisarza regionu w  kategorii poezja, w  2009 r. I  miejsce w  VII konkursie literackim „Czytamy i piszemy”. Oprócz poezji Halina Budniak interesuje się fotografią. W 2005 roku powstała jej strona w internecie: www.budniak.grupaphp.com, gdzie można przeczytać teksty poetki. Poezja Haliny Budniak jest bardzo kobieca. Pozwala choć na chwilę zanurzyć się w intymnej krainie emocji, gdzie możemy poczuć zapach ogromnej wyobraźni. Mimo to poetka uchyla jedynie rąbka tajemnicy, co powoduje, że prawda pozostaje do końca nieodgadniona. W jej wierszach uczucia takie jak miłość, tęsknota, czy samotność, odżywają z całą mocą, lecz zarazem skłaniają do refleksji. Pokazują świat z różnych perspektyw, nie tylko kobiety dojrzałej. Odkrywają to co nieodkryte i w nowy sposób to co zupełnie znane.

  • Chachaj Henryka

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Wikliniarstwo, florystyka

    Kontakt

    510 071 543

    Henryka Chachaj – urodziła się w 1957 roku w Urszulinie. Od 25 lat mieszka w Ryczywole. Od najmłodszych lat związana jest z wsią i kulturą ludową, co widoczne jest w jej pracach. Zajmuje się wyplataniem ozdób dekoracyjnych z witek brzozowych, techniką spiralną. Ponadto artystka zajmuje się florystyką, tworząc kwiaty z bibuły – krepliny. Pomysły na prace dostarcza jej bogata wyobraźnia. Artystka bierze aktywny udział w dożynkach, festynach, wystawach oraz jarmarkach sztuki ludowej. Od 2003 roku jest zaangażowana w prace na rzecz środowiska lokalnego.

  • Drachal Władysława Barbara

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Haft, koronkarstwo

    Kontakt

    tel.: 508 722 166, e-mail: drachal @op.pl

    Władysława Barbara Drachal – urodziła się w 1951 roku w miejscowości Chromin w okolicach Garwolina. Od 1974 roku mieszka w Kozienicach. Koronkarstwem zajmuje się od około piętnastu lat, posługując się zarówno igłą, szydełkiem, jak i drutami. Poza koronkami zajmuje się także tkactwem oraz haftem. Jej warsztat mieści się w domu – „przy kuchennym stole”, z którego wychodzą bieżniki, obrusy, serwetki, frywolitki, jak również zabawki i ozdoby. Debiutowała jako twórczyni ludowa w 1998 roku na wystawie w Muzeum Regionalnym w Kozienicach. Od tej pory swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Chętnie bierze udział w różnorodnych imprezach, dożynkach, plenerach czy jarmarkach. Wykonuje również prace na zamówienie odbiorców prywatnych oraz prowadzi warsztaty na kółkach zainteresowań. Za swoją pracę artystka otrzymała wiele dyplomów i odznaczeń. Jednym z nich jest medal 450-lecia Miasta Kozienice na rzecz rozwoju Ziemi Kozienickiej. Należy do Grupy Twórczej „Wena” działającej przy Domu Kultury w Kozienicach oraz do Grupy „Galeria” w Wieży – Centrum Promocji Sztuki.

  • Dziedzicki Mirosław

    Gmina

    Garbatka-Letnisko

    Zakres

    Rzeźba w drewnie

    Kontakt

    tel.: 501 480 22,8 e-mail: mirek_dziedzicki@o2.pl

    Mirosław Dziedzicki – urodził się 21 września 1962 roku w Pionkach, choć całe jego życie związane jest z Garbatką – Letnisko, gdzie mieszka do dziś. Artysta tworzy przeważnie w drewnie, chociaż praktykuje także rzeźbienie w kamieniu. Interesuje go również fotografia i malarstwo („Stacja Garbatka”, Portret Jana Kochanowskiego). Jest autorem „Opowieści o smutnym portrecie wesołego malarza, czyli Marc Chagall w obrazie „O zmierzchu”. Zajmował się także renowacją mebli zabytkowych, rzeźbiarską sztuką użytkową, płaskorzeźbą oraz rzeźbiarskim wystrojem wnętrz prywatnych i lokali użyteczności publicznej. Dziedzicki brał również udział w pracach rekonstrukcyjno – konserwatorskich barokowych wnętrz kościołów w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w Łowiczu, w Bartoszycach oraz Kaplicy Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą. Prace Dziedzickiego znajdują się w zbiorach krajowych i zagranicznych: w Anglii, Niemczech, Włoszech, Austrii i Rosji.

  • Gołąbek Stanisława

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    Malarstwo

    Kontakt

    504 917 286

    Stanisława Gołąbek – urodziła się w Kozienicach. Maluje od 2004r. Tematem jej prac jest głównie martwa natura, pejzaże, kwiaty, akty. Do ukazania piękna tego świata oprócz farb olejnych autorka używa słońca i radości życia, które widać w jej pracach. Jej zdaniem “malować każdy może…”. To tylko kwestia chęci i odwagi. Malarka czynnie uczestniczy w życiu artystycznym Kozienic. Bierze udział w plenerach, wystawach, imprezach. Swój dorobek prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

  • Gordat Grzegorz

    Gmina

    Gniewoszów

    Zakres

    wikliniarstwo

    Kontakt

    505 491 974, e-mail: gordatgrzegorz@wp.pl

    Grzegorz Gordat – artysta wikliniarz z Kozienic. Urodził się 17 marca 1985 roku w Kozienicach. Ukończył technikum ekonomiczne w Pionkach, a następnie zdobył uprawnienia instruktorskie z wikliniarstwa w specjalistycznym kursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Akademia w Łucznicy. Obecnie mieszka w gminie Gniewoszów w miejscowości Borek. Grzegorz Gordat wikliniarstwem zajmuje się od 2002 roku. W 2011 roku uzyskał tytuł czeladnika w zawodzie koszykarz-plecionkarz. Po zakończeniu kursu nawiązał kontakt z Miejskim Domem Kultury w Dęblinie, który zainteresował się jego umiejętnościami. Dzięki temu Pan Grzegorz od pięciu lat prowadzi tam zajęcia przewodząc sekcji wikliniarskiej. Za swoją pracę artysta uzyskał wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym za zgodność z tradycyjnymi wzorami. Współpracuje z różnymi stowarzyszeniami z całego kraju oraz należy do kozienickiej Grupy Twórczej Wena.

     

  • Grudzień Stanisław

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie, poezja

    Stanisław Grudzień – urodził się 8 maja 1937 roku w Kozienicach, gdzie mieszka do dziś. Zadebiutował w 1977 roku podczas wystawy zbiorowej zorganizowanej przez kozienicki Dom Kultury. Rok później wziął udział w swym pierwszym plenerze rzeźbiarskim. W 1979 roku otrzymał wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Sakralnym, a dwa lata później w konkursie sakralnym PAX nagrodzono trzecim miejscem jego rzeźbę „Frasobliwy”. Dopiero 2004 rok przyniósł mu pierwsze miejsce w konkursie „Ginące Zawody”. Stanisław Grudzień uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych o zasięgu lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Jego rzeźby znajdują się z muzeach, kościołach, instytucjach kultury oraz w prywatnych kolekcjach. Drugą pasją twórcy jest poezja, na polu której odnosi również sukcesy. W wolnym czasie Stanisław Grudzień zajmuje się organizowaniem życia artystycznego. Chętnie bierze udział w plenerach, kiermaszach czy jarmarkach. Zorganizował kilka plenerów rzeźbiarsko – malarskich oraz konkurs o zasięgu ogólnopolskim: „Życie i dzieło ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w sztuce ludowej”. Przez osiem lat pełnił funkcję Prezesa Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. W 2003 roku był jednym z inicjatorów powstania Centrum Promocji Sztuki „Galeria” w Kozienicach, które uważa za swoje dziecko. Pan Stanisław chętnie współpracuje z osobami niepełnosprawnymi oraz młodzieżą szkolną. Za swoją działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany licznymi nagrodami, dyplomami i medalami między innymi: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem im. Oskara Kolberga, a także brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  • Grzesiak Sylwia

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rękodzieło

    Sylwia Grzesiak – urodziła się w Częstochowie. Od 2010 roku mieszka w Kozienicach. Zamiłowanie do rękodzieła wyniosła z rodzinnego domu. Już od najmłodszych lat podpatrywała mamę, która szyła, haftowała oraz dziergała na drutach. Jednak tak naprawdę narodziny dzieci i chęć wszelkiego rodzaju przeróbek odkryły w niej pasję do szycia.

    Najpierw pojawiła się maszyna, później overlock i renderka – która dopełniła cały „domowy” warsztat. Zaopatrzona w maszyny do szycia ruszyła „do boju”, ku przygodzie, która trwa do dzisiaj.

    Pomysły czerpie z Internetu, telewizji, czy fachowych czasopism. Często sam materiał „łechce” jej wyobraźnię, stając się źródłem natchnienia. Od 2015 roku prowadzi blog internetowy, gdzie dzieli się swoimi małymi sukcesami. Sylwia Grzesiak szyje bez opamiętania, tak jakby czas zaplatał się jej w nitkę krawiecką. Spod jej igły wychodzą przedmioty i ubrania dopracowane do perfekcji w każdym detalu. Fantastycznie łączy faktury i materiały, aby wydobyć z nich cały urok. Brawurowo przerabia i eksperymentuje, dając życie porzuconym szmatkom. W jej „uszytkach” nie ma przypadku, ale wyłącznie solidny warsztat. Jej prace są oryginalne i charakterystyczne dla jej stylu, radosne i pełne fantazji. Tworzy ubrania dla dużych i małych, uwalniając co jakiś czas kolorowe tkaniny z dna szafy. Bo Sylwia Grzesiak bawi się szyciem i nim oddycha. Kroi, zszywa, przy dźwiękach turkotu maszyny, nie śpi po nocach – lunatykuje, zszywając ze sobą ulotne chwile. Ciągle się uczy i rozwija, zarażając wszystkich wokół swoją pasją oraz optymizmem.

  • Gwardiak Marian

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    malarstwo

    Kontakt

    48 614 38 43

    Marian Gwardiak – urodził się w 1939 roku. Ukończył historię na UMC w Lublinie. Pracował jako nauczyciel, obecnie jest na emeryturze. Z zamiłowania hodowca kwiatów i przede wszystkim malarz. Maluje głównie pejzaże – miejsca dzikie, nieskażone działalnością człowieka i urocze zakątki leśne. Poza tym interesuje go architektura – szczególnie starożytne budowle, posiadające wartość historyczną. Szczególnie uwielbia malować konie, ale te w ruchu, z rozwianymi grzywami oraz sceny rodzajowe, pokazujące życie ludzi i zwierząt. Artysta brał udział w wielu plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Związany jest z grupą twórczą Vena. Drugą pasją malarza jest fotografia, na której przedstawia uroki Puszczy Kozienickiej.

  • Heymann Urszula

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    ceramika artystyczna

    Kontakt

    601 864 582, e-mail: ulahey@wp.pl

    Urszula Heymann – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach – kierunek ceramika artystyczno – przemysłowa. Pracowała w Zakładach Porcelana Chodzież S.A., w charakterze specjalista projektant kalki ceramicznej i fasonów porcelanowych. Jest współautorem fasonu “Astra”, “Zuzanna” oraz autorem kolekcji “Kalka”. Zdobyła złoty medal na Międzynarodowych Targach w Poznaniu “DOMEXPO” 97 za dekorację “Victoria” na fasonie “Carmen”, złoty medal “DOMEXPO” 2001 za dekorację “Marzenie” na fasonie “Astra”, Znak Wielkopolska Jakość 97 za dekorację “Skoczek” i “Victoria” na fasonie “Carmen” oraz dekorację “Ogrody” na fasonie Rita”. Jest autorem licznych wystaw na Międzynarodowych Targach w Poznaniu i Międzynarodowych Targach we Frankfurcie nad Menem oraz wystaw w zakresie aranżacja stołów w Chodzieży, Kołobrzegu, Nakło nad Notecią. Autorka oprawy plastycznej Wielkopolskich Dożynek w 2004 r. w Chodzieży. W swoim dorobku posiada również wyróżnienie na najlepszą wystawę sklepową w konkursie dekoratorów wystaw sklepowych w Pile. Ponadto artystka zajmuje się także projektowaniem wnętrz i florystyką.

     

     

  • Iwańczyk Sylwester

    Gmina

    Grabów nad Pilicą

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    48 662 71 37

    Sylwester Iwańczyk – urodził się 14 maja 1940 roku w Czerwonce koło Warki, gdzie mieszka do dziś. Jego przygoda artystyczna i odnajdowanie form, w które wciela nowe życie rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy zaczął cierpieć na postępującą utratę wzroku. Aby odnaleźć swoje miejsce w zaistniałej rzeczywistości potrzebował jakiegoś zajęcia , które wypełniłoby wolny czas i pozwoliłoby oderwać się od ograniczeń spowodowanych przez chorobę. Zajęciem takim stało się rzeźbienie a raczej swoiste „przeobrażanie przyrody”. Tworzywem artystycznym Sylwestra Iwańczyka są uformowane przez przyrodę korzenie i kawałki drewna, które za pomocą prostych narzędzi: dłuta, piłki, scyzoryka czy wiertarki z metalową szczotką zamienia w rzeźby. Swoje prace artysta umieszcza na licznych wystawach. Chętnie uczestniczy w różnych wydarzeniach artystycznych organizowanych na terenie powiatu kozienickiego.

  • Jabłoński Mariusz

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    kowalstwo artystyczne

    Kontakt

    Kowalstwo artystyczne ul. Radomska 57, 26-900 Kozienice, tel. 513 577 531, www.kuzniajablonski.pl

    Mariusz Jabłoński – Kuźnia Mariusza Jabłońskiego powstała w 2002 roku i od tego czasu świadczy usługi dla firm, instytucji oraz klientów indywidualnych. Znajdziemy tam elementy dekoracyjne, sakralne oraz użytkowe – balustrady, ogrodzenia, drzwi, schody, meble oraz detale ogrodowe. Każdy nawet najmniejszy szczegół wykonywany jest ręcznie. Kuźnię można zwiedzać przez okres całego roku, po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji terminu.

  • Janaszek Benedykt

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    504 087 450, e-mail: galeria@benedykt.art.pl

    Benedykt Janaszek – mieszka i tworzy w Kozienicach. Z rzeźbą związany od lat 80-tych , członek Związku Plastyków Warmii i Mazur(oddział w Kozienicach). Inspiracją dla jego prac jest człowiek w kontekście jego trudu, pasji, oczekiwań, indywidualności – uczuć i emocji. Twórca jest autorem wielu regionalnych wystaw oraz laureatem krajowych konkursów. Wykonywał także m.in. stacje drogi krzyżowej oraz krucyfiks dla Kościoła św. Rodziny w Kozienicach. Owocami wieloletniego pobytu we Włoszech są: wystawa zbiorowa w Casal Palocco w 1992r. za udział, w której otrzymał medal; rok 1994 to wystawa rzeźby w Ariccia k/Albano i rok później udział w Międzynarodowej wystawie w Lavigno Mare zorganizowanej przez Centro Internazionale per le Relazioni Euro-Afro-Americane. W tym czasie prezentuje swoje prace w galeriach Asyżu. Duże znaczenie dla dalszej twórczości artysty miała jego praca w rzymskiej pracowni uznanego abstrakcjonisty włoskiego Nunzio, oraz mecenat jakim go otoczył Ettore Costa, przyjaciel sławnego rzeźbiarza Gianni Visentina. Ostatni okres twórczości to udział w międzynarodowych plenerach oraz happeningach artystycznych organizowanych wespół z przyjaciółmi artysty – swoistych teatrów formy z subtelną domieszką treści. Prace twórcy w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.

  • Jędrzejczyk Tadeusz

    Gmina

    Głowaczów

    Zakres

    poezja

    Kontakt

    797 396 553

    Tadeusz Jędrzejczyk – Pracuje jako spawacz w Elektrowni Kozienice. Radny Gminy Głowaczów. Poezją zajmuje się amatorsko. W swoim dorobku posiada wiersze okolicznościowe, miłosne, sakralne. Ulubionym tematem poety jest życie, w pełnym wyrazie, z nutką goryczy, ale i radości.

  • Kaczmarek Jerzy

    Gmina

    Garbatka-Letnisko

    Zakres

    malarstwo

    Kontakt

    509 050 679, http://jerzy-kaczmarek.pl.tl/

    Jerzy Kaczmarek – urodził się w 1953 roku. Mieszka w Garbatce – Letnisku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia tradycyjną technikę olejną. Bliskie jest mu polskie malarstwo przełomu XIX i XX wieku. Inspiracją oraz tematami obrazów malarza są tereny wschodniej Polski, a szczególnie parki narodowe, skanseny i stadniny.

  • Karaś Janusz

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    malarstwo

    Janusz Karaś – artysta z Kozienic. Tworzy od lat. Maluje i pisze. W swoim dorobku ma 30 wystaw indywidualnych i 49 zbiorowych. Jest autorem kilku książek pt. “Kozienickie opowieści” cz. I i II, “Klechdy kozienickie”, “Jak kiedyś bywało. Obrzędy i zwyczaje mieszkańców Puszczy Kozienickiej”. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Kozienic, bierze udział w wystawach, plenerach, konkursach oraz kiermaszach ludowych.

  • Klub Miłośników Robótek Ręcznych “Niteczka”

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    haft, koronkarstwo, decoupage, quilling, ozdoby z bibuły, scrapbooking

    Kontakt

    508 722 166

    Klub Miłośników Robótek Ręcznych “Niteczka” – powstał w kwietniu 2010 roku. Wtedy też w siedzibie Filii numer 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice przy ulicy ulicy Kopernika 8/14 odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne. Główną intencją powstania klubu był pomysł, aby osoby, które potrafią wykonywać różnego rodzaju ozdoby, mogły uczyć tej sztuki zupełnych laików. Obecnie koło liczy sobie 16 członków. Są to głownie pasjonaci szydełkowania, robótek na drutach i haftowania. Spotkania klubu pod przewodnictwem Władysławy Barbary Drachal odbywają się raz w miesiącu. Pieczę nad zajęciami sprawuje Teresa Stolarska. Niejednokrotnie klubowicze podczas licznych wystaw oraz spotkań mieli także możliwość pochwalenia się swoimi pracami. Ale mimo to nie osiedli na przysłowiowych laurach, gdyż chętnie uczestniczą w różnorodnych warsztatach, poszerzając swoją wiedzę o inne metody wykonywania ozdób oraz metody zdobnicze t.j. decoupage, czy quilling.

  • Komsta Maria

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja

    Maria Komsta – Urodzona w 1953 roku w Jarosławcu. Od 1975 roku mieszkanka Kozienic. Wieloletnia uczestniczka życia kulturalnego, członek grupy poetyckiej „Erato”. W 2000 roku wydała swój debiutancki tomik wierszy „Listy pisane różą”. Jej wiersze ukazały się w tomikach: „Wiedzie ludzi w różne strony świata”, „Kozienicka uwertura”, „Ziemia kozienicka”. Swoją twórczość prezentowała również na łamach prasy, podczas spotkań autorskich oraz wieczorów poezji. Na swoim koncie ma m.in. wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymała w konkursie pt. „Życie i dzieło ks. Kardynała S. Wyszyńskiego w sztuce ludowej”. Pani Maria, to nie tylko poetka, ale także malarka oraz dekoratorka w jednej osobie. Od najmłodszych lat ciekawa ludzi, zjawisk przyrody i świata. Szalona optymistka, która wierzy w ludzi i anioły. Miłośniczka róż, które towarzyszą jej w życiu i poezji. Maria Komsta kocha świat, ludzi i wszystko wokoło, co dostrzegalne jest w jej wierszach. Uważa, że: „Jesteśmy okruszkiem we wszechświecie, warto więc przeżyć każdy dzień jak pierwszy i ostatni”.

  • Kondeja Józef

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    792 684 966

    Józef Kondeja – urodził się w 1953 roku w Kuźmach koło Kozienic. Już jako mały chłopiec przejawiał talent do rysunku, uciekał w świat zwierząt i przyrody. Zanim zmierzył się z drewnem zaczynał od styropianu. Pierwszą pracą była postać Matki Boskiej, wyrzeźbiona zwykłym, kuchennym nożem. Zadebiutował w 1988 roku prezentując swoje prace na wystawie zorganizowanej przez kielecki oddział PAX. Rzeźby Józefa Kondei, utrzymane są w konwencji ludowej. W jego twórczości dominują głównie tematy przyrodnicze. Jego ulubionymi pracami są także anioły, postacie świętych oraz szopki, z których jest bardzo dumny. Do swojej pracy używa własnoręcznie wykonanych narzędzi. Swój dorobek prezentował artysta na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Na swoim koncie ma również udział w kilku plenerach sztuki, w tym dwóch międzynarodowych. W 1997 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Od 1999 roku pełni funkcję Prezesa Kozienickiego Klubu Twórców Kultury przy Domu Kultury w Kozienicach. Należy także do Grupy Twórczej „Vena”. Aktywnie uczestniczy w konkursach, plenerach, kiermaszach oraz życiu artystycznym Kozienic. Za swoją pracę artystyczną otrzymał wiele dyplomów i odznaczeń. Jednym z nich jest odznaka Zasłużony Działacz Kultury nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Kucharska Zofia

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja

    Zofia Kucharska – Urodziła się 26 kwietnia 1928 roku w rodzinie chłopskiej, we wsi Dębniak koło Grabowa nad Pilicą. W 1978 roku przeprowadziła się do Kozienic. Pierwszy wiersz napisała mając 43 lata. Zofia Kucharska jest przykładem samorodnego talentu ludowej poetki, dla której pisanie wierszy, podyktowane jest potrzebą jej wielkiego serca. Wieś, życie codzienne jej mieszkańców, przyroda i ciężka praca – to główne tematy wierszy poetki. W utworach czuć zachwyt naturą oraz pięknem otaczającego świata. Jej twórczość jest prosta. Śmiało można ją wpisać w nurt poezji prymitywnej – ludowej, poezji żywej, prawdziwej. Choć pozbawiona gwary jest ściśle zwią- zana z kulturą ludową oraz Ziemią Kozienicką. Poetka działa w  Stowarzyszeniu Grupa literacka „Łuczywo” w  Radomiu, oraz w  Grupie Poetyckiej „Erato” w  Kozienicach. Jest autorką pięciu tomików wierszy: „Wiersze”(1991), „Wiersze religijne” (1992), „Wiersze”(1994) i „Żegnaj moja chatko”(2003) oraz „Wiersze Babci Zosi” (2012). Swoje utwory publikowała także w „Tygodniku Radomskim”, „Dzienniku Radomskim” oraz „Kontakcie”. Jest także laureatką licznych konkursów literackich. Za swoją pracę artystka otrzymała wiele dyplomów i  odznaczeń. Jednym z  nich jest medal 450- lecia Miasta Kozienice na rzecz rozwoju Ziemi Kozienickiej. Uhonorowana została także przez Ministra Kultury Nagrodą im. Oskara Kolberga.

  • Kudlak Lucyna

    Gmina

    Magnuszew

    Zakres

    haft

    Kontakt

    510 270 807

    Lucyna Kudlak – urodziła się w 1938 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest księgową. Od 2006 roku mieszka w gminie Magnuszew w miejscowości Stara Żelazna. Od wczesnej młodości pasjonowały ją robótki ręczne. Druty, szydełko i haft stały się integralną częścią jej życia oraz sposobem realizacji potrzeb i ambicji twórczych. Wykonała około 100 prac różnego rodzaju: portrety, przedstawienia kwiatów, serwety, obrusy . Jej prace można podziwiać w Centrum Promocji Sztuki „Galeria” w Kozienicach, gdzie wystawia je od kilku lat.

  • Kuna Eugenia

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja, malarstwo

    Kontakt

    500 512 722

    Eugenia Kuna – to rodowita kozieniczanka. Malarstwem zajmuje się od 2004 roku. Pierwsze prace zaprezentowała w Centrum Promocji Sztuki w Kozienicach. Uprawia malarstwo olejne, pastel, rysunek ołówkiem oraz malarstwo na szkle. W swoim dorobku ma ponad 170 prac o różnej tematyce. Dodatkową pasją malarki jest poezja, którą zaraziła się od kolegów ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych i grupy „Galeria”. Swoje prace malarka prezentowała na kilkunastu wystawach zbiorowych, indywidualnych i poplenerowych. Uczestniczy w corocznych plenerach, kiermaszach sztuki i konkursach. Należy do kozienickich Stowarzyszeń „Galeria” i „Vena”, jest także członkiem wspierającym w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Obrazy Eugenii Kuny znajdują się w zbiorach indywidualnych na terenie całego kraju i za granicą, szczególnie w Norwegii i Szwecji. Jej prace można podziwiać w Centrum Promocji Sztuki w Kozienicach.

  • Kurasiewicz Zbigniew

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    793 139 163

    Zbigniew Kurasiewicz – artysta rzeźbiarz. Urodził się 19 lutego 1950 roku w Olszynie w województwie wrocławskim. Do Kozienic przeprowadził się wraz z rodziną w 1965 roku. Z wykształcenia jest technologiem drewna. Zamiłowania artystyczne Zbigniew Kurasiewicz odziedziczył po ojcu, który był samoukiem zajmującym się malarstwem oraz rysunkiem, a także trudną sztuką intarsji. Dodatkowo zdobył doświadczenie artystyczne ucząc się w szkole zawodowej, gdzie uczęszczał na zajęcia z rzeźby, stolarstwa i snycerstwa. Artysta posiada własny warsztat. Znajduje się on w piwnicy bloku, w którym mieszka. Bierze aktywny udział w życiu artystycznym Kozienic. Uczestniczy w licznych konkursach, kiermaszach, plenerach artystycznych oraz przeglądach twórczości ludowej.

  • Lesiak – Węgrzecka Elżbieta

    Gmina

    Garbatka-Letnisko

    Zakres

    tkactwo

    Kontakt

    48 621 06 46

    Elżbieta Lesiak – Węgrzecka – artystka tkacz z Radomia. Urodziła się 1 lipca 1939 roku. Ukończyła studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom u profesor Anny Śledziewskiej, ze specjalności tkanina. W latach 80 przeprowadziła się na stałe do Garbatki. Od lat specjalizuje się w tkactwie unikatowym. Lesiak – Węgrzecka pracuje w technikach mieszanych: gobelin, sumak, kilim, wykorzystując do tego wełnę. Oprócz licznych wystaw krajowych, swoje prace prezentowała także poza granicami Polski. W związku z tym prace twórczyni znajdują się w muzeach oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji, Arabii Saudyjskiej, Australii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Japonii, USA, Grecji i Włoszech. Obecnie artystka jest członkiem radomskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskich Artystów Tkaczy. Należy także do Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki, w którego pracach aktywnie uczestniczy.

  • Mazur Bogdan

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja, fotografia

    Bogdan Mazur – emerytowany nauczyciel języka polskiego, publicysta, fotoamator. Urodził się w 1953 roku w Kowarach koło Jeleniej Góry. Z Kozienicami związany jest od lat sześćdziesiątych. Uczestniczy w nauczycielskim ruchu literackim i fotograficznym. Wielokrotnie uzyskiwał nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich i fotograficznych organizowanych przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Ministerstwo Oświaty i Wychowania/Ministerstwo Edukacji Narodowej. Brał udział w licznych plenerach, wystawach pokonkursowych i zbiorowych. Zorganizował również kilkanaście wystaw indywidualnych. Fotografia wskazała mu także drogę do literatury. W nagrodzonym w 1988 roku opowiadaniu pt. „Magia fotografii” zawarł swoje przeżycia związane z tą dziedziną sztuki. Również wiersz „Ingerencje” nawiązuje do fotografowania. W opowiadaniu pt. „Już nie ma Beatrycze” przywołuje natomiast obraz dawnych Kozienic. Swoje wiersze publikował na łamach Literackiego Głosu Nauczycielskiego i Nowej Szkoły oraz w antologiach: „Wiedzie ludzi w różne strony świata”, “Poezja z wieżą w tle”. Bogdan Mazur jest również autorem kilku artykułów o problemach oświaty, krajoznawstwa, fotografii, które publikował w miesięcznikach „Nowa Szkoła”, „Poznaj swój kraj”, „FOTO”, „Płomyczku”. Od 2007 roku tworzy albumy fotograficzne: „Kozienice”, „Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozienicach” oraz „Most królewski w Kozienicach. Kozienickie obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem”.

  • Miśkiewicz Joanna

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja

    Joanna Miśkiewicz – urodzona w 1995 r. w Kozienicach. Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach, tegoroczna maturzystka. Należy do sekcji Kapap Krav Maga oraz do wolontariatu. Poezją interesuje się od najmłodszych lat, co zaowocowało kilkoma nagrodami, między innymi w konkursie ogólnopolskim „Przecież każdy pisze wiersze” organizowanym przez ośrodek kultury „Arsus” w Warszawie oraz w III Kozienickim Slamie Poetyckim. Wiersze Joanny Miśkiewicz uderzają niebywałą lekkością. Wyczuwa się w nich swobodę, wręcz zabawę słowem pisanym. Poetka nie wstydzi się zachwytu z pozoru banalnymi rzeczami. Nie krępuje się mówić o miłości bez nadęcia i patosu. W jej utworach nie ma skomplikowanych metafor oraz myślowych „zawijasów”. Jej poezja zawiera chwilami szczyptę rozczulającej dziecinności. Zaskakując świeżością spojrzenia, zwraca uwagę na to, co niezauważane.

  • Moryc Alicja

    Gmina

    Garbatka-Letnisko

    Zakres

    haft

    Alicja Moryc – urodzona w Lublinie. Obecnie mieszka w Garbatce – Letnisko. Pani Alicja jest samoukiem. Robótki ręczne interesowały ją od zawsze. Swoich sił próbowała w hafcie płaskim, hafcie krzyżykowym, richelieu. Nie należy do żadnych stowarzyszeń. Tworzy przede wszystkim dla siebie i bliskich. Swoje prace wystawia podczas imprez okolicznościowych – typu „Dni Garbatki”.

  • Morzyńska Jadwiga

    Gmina

    Sieciechów

    Zakres

    haft

    Kontakt

    48 621 61 38

    Jadwiga Morzyńska – urodziła się w 1947 roku w Kozienicach. Od wielu lat mieszka w Sieciechowie. Jest emerytowaną nauczycielką matematyki. Haft to jej hobby i pasja, której poświęca cały wolny czas. Wzory do swoich prac projektuje sama. Niekiedy korzysta z gotowych rozwiązań – wzorów zaczerpniętych z rodzimego folkloru. Jej ulubione techniki , to haft krzyżykowy płaski, haft przestrzenny, makrama, koronki szydełkowe i roboty na drutach. Jej prace można oglądać podczas wielu imprez kulturalnych. Pani Jadwiga przekazuje także swoje umiejętności kobietom w okolicy chętnie prowadząc zajęcia w kołach Gospodyń Wiejskich.

  • Nikorzewska Gabriela

    Gmina

    Głowaczów

    Zakres

    haft, szydełko

    Kontakt

    609 806 591, e-mail: gabi2635@wp.pl, szydelkiemgabimalowanie.blogspot.com

    Gabriela Nikorzewska – urodziła się w Opolu Lubelskim. Do Kozienic przyjechała w 2003 roku. Z wykształcenia jest Technologiem Żywności. Odkąd pamięta zawsze tworzyła małe dzieła sztuki -malowała, rysowała, kleiła, skręcała, haftowała. Jednak bez pamięci zakochała się w szydełkowaniu, które uprawia od 2012 roku. Wiedzę na temat profesjonalnych technik szydełkowania artystka zdobywa bazując na doświadczeniach innych twórców oraz publikacjach w internecie. Jednak na tym nie poprzestaje – ciągle sie uczy i podejmuje kolejne wyzwania. Jej prace można było podziwiać na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Głowaczowie. Z przyjemnością bierze udział w różnorodnych wystawach, kiermaszach.

  • Opiłowski Andrzej

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja

    Andrzej Opiłowski – Rodowity kozieniczanin. Poezją zajmuje się od dziesięciu lat. Należy do grupy poetyckiej „Erato” działającej przy Domu Kultury w Kozienicach. Swoje wiersze prezentuje na licznych spotkaniach i wieczorach poetyckich. Poza poezją interesuje się: dobrą książką, architekturą, historią starożytną, kuchnią śródziemnomorską, operą i operetką. Andrzej Opiłowski to poeta o kobiecej duszy. Jego wiersze zawierają duży ładunek emocjonalny, wiele treści. Są bardzo wymowne, wielobarwne. Proste, lecz zarazem eleganckie. Czasami bardzo łagodne i delikatne, jak kobieca wrażliwość, kobieca melancholia. Nie wyczuwa się w nich męskiego spojrzenia na świat i poetyckiej brutalności. Jedynie prawdę, taką niezwykłą, w tej swojej zwyczajności.

  • Ostrowski Janusz

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    508 841 522

    Janusz Ostrowski – urodził się w 1952 roku. Mieszka w Janikowie. Rzeźbą zajmuje się od najmłodszych lat. Tematyka jego prac obraca się wokół obrzędów i zwyczajów ludowych, które coraz częściej zapominane są przez społeczeństwo. W 1975 roku rozpoczął świadomą twórczość ludową. W 1987 roku odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna w Muzeum Regionalnym w Kozienicach. W 1996 roku wstapił do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Bierze aktywny udział w plenerach, festynach, konkursach, wystawach, czy jarmarkach. Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą.

  • Papiewski Jacek

    Gmina

    Garbatka-Letnisko

    Zakres

    malarstwo

    Kontakt

    608025407, e-mail: Jacek.pap@o2.pl

    Jacek Papiewski – ur. w Garbatce Letnisko, profesjonalnie malarstwem artystycznym zajął się po ukończeniu wyższej szkoły technicznej. Potrzeba malowania, utrwalania magii przyrody, portretowania osób i wszystkiego co nas otacza stopniowo przerodziło się w pasję, a zdobyta wiedza i umiejętności na licznych warsztatach pozwalają realizować mu się twórczo w zakresie malarstwa olejnego i pastelowego. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pracując w Gminnej Świetlicy w Garbatce Letnisko stworzył scenografię do kilku bajek teatrzyku dziecięcego, cieszących się wielką popularnością. Zdobył wiele wyróżnień na wystawach organizowanych przez: – Wojewódzki Dom Kultury w Radomiu – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, Galeria „Format” ( cyklicznie) – Gminną Świetlicę w Garbatce Letnisko z okazji „Dni Garbatki” (cyklicznie) – Biuro Wystaw Artystycznych w Częstochowie – Dom Kultury w Zwoleniu – Bibliotekę w Jedlni Letnisko Szereg jego prac posiada atest Krajowej Komisji Artystycznej w Łodzi. Można je spotkać niemalże w każdym zakątku świata. Wypada również nadmienić, że szereg prac Jacka Papiewskiego darowanych Fundacji Zdrowia Dziecka, poprzez licytację znacznie zasiliły jej konto. Obecnie Jacek Papiewski prowadzi pracownię artystyczną „PAART STUDIO” w Garbatce Letnisko przy ul. Kochanowskiego 157.

  • Pawlak Urszula

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    tkactwo, malarstwo

    Kontakt

    697 033 606

    Urszula Pawlak – urodziła się w Skarżysku – Kamiennej. Do Kozienic przyjechała jako małe dziecko w latach siedemdziesiątych. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Zajmuje się malarstwem i tkaniną artystyczną. Urszula Pawlak maluje techniką olejną, używa zarówno pędzla jak i szpachelki. Oprócz malowania obrazów artystka zajmuje się także tkaniem gobelinów. Do pracy używa tradycyjnej wełny, sizalu, rafii i bawełny. Jest członkiem Radomskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Związku Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie, oddział „Fenix” w Kozienicach oraz Kozienickiego Klubu Twórców Kultury przy Domu Kultury w Kozienicach. Swój dorobek twórczy prezentowała podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczyła w wielu plenerach malarsko – rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma także liczne odznaczenia i nagrody. Jej płótna znajdują się w licznych zbiorach w kraju i zagranicą: w Kanadzie, USA, Anglii, Niemczech, Rosji i Ukrainie.

  • Piechota Aneta

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    akryl na tkaninach, malarstwo

    Kontakt

    504 771 427

    Aneta Piechota – urodziła się w 1983r. Kozienicach. Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 2007r, zawodowo pracuje w firmie o profilu handlowym. Od zawsze pociągało ją malarstwo, jednak na poważnie maluje od około dwóch lat. Jej największą pasją są akwarele. Lubi również zabawę akrylami na tkaninach oraz farby olejne. Poprzez malowanie najlepiej wyraża swoją osobowość i emocje. Tworzenie daje jej wiele satysfakcji oraz wprawia artystkę w doskonały nastrój. Poza tym jest odskocznią od codziennej rutyny i problemów. W swoich pejzażach lub kwiatach, które uwielbia, stara się zawrzeć nutkę artystycznego niedopowiedzenia.

  • Piechota Piotr

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja

    Piotr Piechota – lat 18, pochodzi z Kozienic. Uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kozienicach. Należy do grupy poetyckiej „Erato”, działającej przy Domu Kultury w Kozienicach. Jest laureatem wielu slamów poetyckich. Interesuje się grafiką komputerową, która ma nadzieje stanie się w przyszłości jego zawodem. W wolnym czasie udziela się w Klubie Wolontariatu „Skrzydła”. Poezja Piotra Piechoty jest na wskroś dojrzała. Cechują ją głębokie, chwilami metafizyczne przemyślenia. Każdy z jego wierszy jest zaplanowanym i mistrzowsko wykonanym obrazem słownym. Technicznie świetnie dopracowanym, plastycznym, emocjonalnym wytworem. Czym udowadnia, że forma może iść w parze z treścią. Nie przerasta i nie przeskakuje jedna drugiej. Piotr Piechota to profesjonalista próbujący zmierzyć się ze swoimi lękami, nadziejami, jak i marzeniami. Jego utwory zawierają głębokie przemyślenia i liczne metafory. To doskonała interpretacją różnych stanów ludzkiego umysłu: od miłości, przez ból, śmierć, po odrzucenie. Ten młody poeta potrafi bardzo plastycznie opisać każdy z nich. Nie bojąc się konfrontacji z otaczającą go rzeczywistością.

  • Podsiadła Maria

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    malarstwo

    Kontakt

    501 190 309, e-mail: maryncia@wp.pl, http://iglaiszydelko.prv.pl

    Maria Podsiadła – urodziła się w 1954 r w Kozienicach, z wykształcenia jest ekonomistą. Zajmuje się haftem i koronkarstwem. Od dzieciństwa lubiła robótki ręczne, w szkole średniej wykonywała koleżankom modne wówczas szydełkowe kapelusze “love story” i szydełkowe torebki. Pierwsze hafty wykonywała od 1975 r na serwetach, obrusach i poduszkach. Od 1981 r zaczęła haftować obrazy haftem gobelinowym i krzyżykowym, przeważnie kompozycje kwiatowe, a szczególnie ulubione przez siebie tulipany. Następnie haftowała pejzaże, konie i reprodukcje wielkich malarzy. Ostatnio sama robi wzory komputerowe i haftuje swoje miasto Kozienice. Ponadto dzierga na szydełku koronkowe obrusy, serwety. firanki, zazdrostki, ozdoby choinkowe bombki, koszyczki, a nawet biżuterię: kolczyki i broszki Pierwsze swoje prace Maria Podsiadła wystawiła na wystawie indywidualnej w 1985r. W 2003 r przystąpiła do Kozienickiego Klubu Twórców Kultury i od tego czasu udziela się w licznych targach,jarmarkach, festiwalach, wystawach promując rodzinne Kozienice. Jest także kandydatem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. II Indywidualna Wystawa”Haft i Koronki” w Centrum Promocji Sztuki “Wieża” w Kozienicach 06.10.2006r ,na której z rąk Burmistrza MiG Kozienice otrzymała Medal 450 Lat Miasta Kozienice za działalność na rzecz rozwoju Ziemi Kozienickiej.

  • Potocka Grażyna

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    malarstwo

    Kontakt

    608 802 240, e-mail: gpart34@tlen.pl

    Grażyna Potocka – rysunku i malarstwa malarka uczyła się na zajęciach prowadzonych w Szkole Plastycznej im.Jacka Malczewskiego. Uczęszczała także na kursy rysunku i malarstwa w Polsce i USA. Malarstwo jest jej pasją. Jak sama twierdzi maluje intuicyjnie. Każdy obraz powstaje tu i teraz i jest efektem wewnętrznego kompromisu, możliwego na dany moment. Obrazy są jej pamiętnikiem. Maluje farbami olejnymi na płótnie, martwe natury, kwiaty oraz polskie pejzaże. Obrazy malarki wchodzą w skład prywatnych kolekcji w większości w Polsce, jak również w Stanach Zjednoczonych, Kanady, Australii, Austrii i Ukrainy. Prace artystki można było oglądać podczas 42 wystaw zbiorowych i indywidualnych m.in. w Radomiu, Kozienicach, Warszawie, Iłży, Lipsku, Zwoleniu, Dęblinie, Kielcach, Krakowie, Busku Zdroju, Szydłowcu, Solcu Zdroju. Artystka jest członkiem Grupy Twórczej Vena i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

     

     

  • Skowrońska Zofia

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    haft, decoupage

    Kontakt

    660 451 874

    Zofia Skowrońska – pochodzi z Lubelszczyzny. Do Kozienic przybyła w latach siedemdziesiątych. Podstaw haftu nauczyła się w dzieciństwie. Zamiłowanie do robótek ręcznych zawdzięcza nauczycielce z szkoły podstawowej, która nauczyła ją warsztatu. Jednak to na lata 90 XX wieku przypada intensywny okres pracy twórczej. Opanowała do perfekcji haft płaski, krzyżykowy, richelieu oraz gobelinowy. Swoich sił próbowała także w hafcie angielskim oraz kaszubskim. Zofia Skowrońska tworzy także ręcznie wyszywane serwety i obrusy. Poza tym wykonuje bombki i zajmuje się ozdabianiem przedmiotów metodą decoupage. Należy do Grupy Twórczej „Vena” działającej przy domu Kultury w Kozienicach. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych. W 2009 roku odbyła się jej wystawa indywidualna w Galerii Domu Kultury w Kozienicach. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą: w Niemczech, Anglii, Słowacji, Francji, Czechach, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

  • Śledź Genowefa

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    malarstwo

    Kontakt

    531 332 143, 48 614 57 63

    Genowefa Śledź – urodziła się 1956 r. w Kozienicach. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w kierunku tkactwo artystyczne i malarstwo. Od wielu lat zajmuje się malarstwem olejnym. Tematem jej prac są głównie pejzaże, kompozycje kwiatowe i konie. Swoje prace prezentowała wielokrotnie na wystawach zbiorowych. Brała udział w licznych plenerach malarsko-rzeźbiarskich oraz w festiwalach przedmiotów artystycznych w Poznaniu. Jest członkiem Grupy Twórczej „Vena” działającej przy Domu Kultury w Kozienicach. Twórczość swą prezentowała też przez szereg lat w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Centrum Promocji Sztuki “Wieża” w Kozienicach. Za swą działalność dla rozwoju Ziemi Kozienickiej otrzymała Medal 450 Lat Miasta Kozienice.

     

  • Styś Leokadia

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja, malarstwo

    Kontakt

    48 614 35 76

    Leokadia Styś – urodziła się w 1932 roku w Kozienicach. Swoją przygodę ze sztuką artystka rozpoczęła w latach pięćdziesiątych. Tworzyła wówczas makatki na płótnie, które sprzedawała podczas kozienickich jarmarków. Kolejny etap twórczości to próby malarstwa olejnego. Jedyny zachowany obraz z tego okresu został podarowany Muzeum Regionalnemu w Kozienicach. W 1992 roku Pani Leokadia przeszła na emeryturę. Od tego momentu w jej życiu rozpoczął się okres intensywnej pracy malarskiej. Leokadia Styś jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz grupy Twórczej VENA. Należy również do Kozienickiego Klubu Twórców Kultury przy Domu Kultury w Kozienicach. Malarka brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Obrazy malarki znajdują się w Muzeum Regionalnym w Kozienicach oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji, Francji, Włoszech i USA. Za zasługi w promowaniu Kozienic została odznaczona medalem z okazji 450- lecia Miasta Kozienice na rzecz rozwoju Ziemi Kozienickiej. Ponadto otrzymała odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz Srebrny Krzyż Zasługi.

  • Szafranek Krystyna

    Gmina

    Gniewoszów

    Zakres

    poezja, malarstwo

    Kontakt

    795 055 387

    Krystyna Szafranek – pochodzi z Regowa Starego. W Gniewoszowie mieszka od ponad 20 lat. Jak sama twierdzi malować chciała od zawsze, przełom nastąpił, kiedy na strychu znalazła stary „Przekrój” a w nim wywiad z Józefem Czapskim, który nakłaniał amatorów do malowania. Pod wpływem artykułu postanowiła spróbować. Pierwsze, ostrożne próby to olej na desce. Dopiero potem zaczęła tworzyć na płótnie. Maluje głównie techniką olejną, teraz zaczęła przygodę z akwarelą. Krystyna Szafranek prowadzi również Galerię autorską, która mieści się w miejscowości Wysokie Koło 71.

  • Szamańska Helena

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    koronkarstwo, biżuteria, malarstwo

    Kontakt

    helsza@wp.pl

    Helena Szamańska – urodziła się 1 lipca 1976 roku w Kazachstanie w Kokczetau. W Kozienicach mieszka od 2001 roku. Zawodowo zajmuje się tańcem, realizując się przy tym jako choreograf. W 2003 roku zakłada własny zespół “Freestylers”, który do dziś działa w Kozienicach. Oprócz uprawiania tradycyjnego malarstwa wykorzystującego technikę olejną i pastele, pani Helena maluję na szkle, ozdabiając ciekawe pod względem kształtu i koloru butelki oraz słoiki. Od 2003 roku pochłania ją nowa dziedzina sztuki jaką jest koronkarstwo. Robi serwetki, bieżniki, ozdoby świąteczne, zabawki, ubrania oraz buciki dla dzieci. Artystka bierze udział w licznych konkursach plastycznych, wystawach, plenerach oraz kiermaszach ludowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Niemczech, Francji, Kazachstanie, Rosji, Anglii oraz w galeriach i ośrodkach kultury całej Polski.

  • Szczechula Piotr

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    poezja, proza

    Piotr Szczechula – na stałe mieszka w gminie Garbatka – Letnisko. Z wykształcenia jest dziennikarzem, zatem stale poświęca się swojej pasji pisania. Wiersze tworzy od 6 lat, jednakże swoje prace zaprezentował szerszemu gronu dopiero 2 lata temu. Jego ulubionymi poetami są Władysław Broniewski oraz Julian Tuwim – w swojej bardziej „dorosłej” odsłonie. Do jego zainteresowań zaliczyć można piłkę nożną, muzykę czy dobry film. Oprócz wierszy napisał również 2 powieści, którema nadzieje niedługo ujrzą światło dzienne. Piotr Szczechula porusza swoją ogromną wrażliwością. W jego wierszach znajdziemy różnorodną tematykę, jednak najlepiej czuje się w poezji miłosnej. Bo miłość zajmuje w jego świecie poetyckim miejsce ważne. Może najważniejsze. Miłość czysta, świeża, nieskażona, nie erotyczna, nie plugawa. To poezja intymna, o wielkim ładunku rzadko spotykanej czułości. Urzekająca swoją świeżością, romantycznym podej- ściem do poruszanych tematów miłości, a nawet bólu, czy samotności. Czytając jego wiersze, aż chce się samemu na chwilę zatrzymać, aby wspomnieć swoją pierwszą miłość. I tak po prostu „po szczeniacku” zanurzyć stopy w  chłodnej wodzie, zakręcić w koło, zakołysać.

  • Szczudlińska Joanna

    Gmina

    Magnuszew

    Zakres

    haft

    Kontakt

    48 621 70 82

    Joanna Szczudlińska – pochodzi z Marianowa, jest rodowitą mieszkanką Ziemi Kozienickiej. W 1955 roku przeniosła się do Magnuszewa, gdzie objęła posadę nauczycielki. Swoją przygodę z haftem gobelinowym rozpoczęła niedawno. Sztuki haftowania nauczyły ją koleżanki. Pani Joanna bazuje na wzorach z fachowych czasopism. Inspirują ją także prace koleżanek – hafciarek, z którymi z przyjemnością się spotyka. Część prac pani Joanny zdobi dom, inne powędrowały do rodziny i przyjaciół. Swoje obrazy prezentowała w Centrum Promocji Sztuki „Galeria” w Kozienicach oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Magnuszewie.

  • Szewczyk Eligiusz

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    502 092 104

    Eligiusz Szewczyk – urodził się w 1961 roku w Kozienicach. Zamiłowania artystyczne do rzeźbiarstwa zaszczepił w nim jego ojciec, Grzegorz Szewczyk- jeden z najbardziej znanych kozienickich twórców. Jego główną formą ekspresji artystycznej jest rzeźba monumentalna i kameralna. Jednak ciągle poszukuje nowych form wyrazu. Wykonuje rzeźby zarówno w stylu ludowym, jak i we współczesnym. Swój dorobek artysta prezentował podczas licznych wystaw zbiorowych, konkursów oraz plenerów rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Do tej pory zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w licznych galeriach sztuki na terenie kraju i za granicą. Należał także do Stowarzyszenia Twórców Ludowych I Związku Plastyków Warmii I Mazur “Fenix” oddział Kozienice.

  • Zielińska Marlena

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    decoupage, biżuteria, poezja, malarstwo

    Kontakt

    660 526 734, e-mail: marlena.zielińska@vp.pl

    Marlena Zielińska – pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Ziemię Kozienicką zamieszkuje od 1995roku. Malarstwem zajmuje się od 2003 roku a od 2008 roku należy do kozienickich stowarzyszeń „Galeria” oraz „Vena”. Jej twórczy dorobek stanowią wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Swoje prace prezentowała także na różnych imprezach kulturalnych. Wiele spośród jej prac znalazło się w licznych kolekcjach prywatnych. W 2009 roku wraz z mężem Andrzejem – malarzem i rzeźbiarzem założyła Pracownię Malarsko-Rzeźbiarską „Impresja”. Pani Marlena czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym Kozienic. Prowadzi także warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży, przekazując swą wiedzę na temat zwyczajów kozienickiej ziemi. Drugą, wielką pasją Marleny Zielińskiej jest poezja. Jak sama twierdzi: „kiedy nie maluję piszę wiersze”.

  • Zieliński Andrzej

    Gmina

    Kozienice

    Zakres

    rzeźba w drewnie

    Kontakt

    660 684 886

    Andrzej Zieliński – pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. W 1995 roku rozpoczął pracę leśnika w Nadleśnictwie Kozienice, tam również zaczęła się jego przygoda z twórczością. Pierwsze diabły i świątki powstały około 1996 roku. W tym czasie zaczął wykonywać także przedmioty codziennego użytku. W 2003 roku do twórczych pasji dochodzi malarstwo olejne. Debiutuje w 2009 roku podczas wystawy w Kozienickim Domu Kultury. Bierze aktywny udział w licznych wystawach zbiorowych Grup Twórczych „Vena” i „Galeria” do których należy, a także wystawach indywidualnych w Skarżysku Kamiennej i Kozienicach. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Kozienic, bierze udział w wystawach, plenerach, konkursach oraz kiermaszach ludowych. Współpracuje także z Muzeum Wsi Radomskiej.

  • Zimna Halina

    Gmina

    Sieciechów

    Zakres

    haft

    Kontakt

    48 621 61 10

    Halina Zimna – urodziła się w 1945 roku w Opactwie, do dziś mieszka w Sieciechowie. Jest emerytowaną pielęgniarką. Jej przygoda z igłą zaczęła się już praktycznie w dzieciństwie, gdyż tradycje rękodzielnicze wyniosła z rodzinnego domu. Jej ulubiona technika to haft krzyżykowy. Zajmuje się także szydełkowaniem. Artystka tworzy przede wszystkim dla siebie. Swoimi pracami lubi obdarowywać także najbliższych i znajomych.

Skip to content