Mnóstwo atrakcji, dobrego jedzenia a przede wszystkim dużo pozytywnej energii!!! Tak w skrócie można podsumować I I Festyn Hospicyjny z Eneą, który odbył się w niedzielę 22 września br. na terenie Ogrodu Jordanowskiego w Kozienicach. Jednak to za mało, aby opisać ten wspaniały dzień, który nie tylko zjednoczył wszystkich mieszkańców powiatu kozienickiego, ale pozwolił na zebranie ponad 50 tysięcy złotych.

To był wspaniały dzień. A wszystko to dzięki ludziom dobrej woli, którzy odpowiedzieli na nasz apel i włączyli się w organizację festynu.

Nawet pogoda była dla nas łaskawa. Słońce przygrzewało od samego rana, zapraszając mieszkańców na plac Ogrodu Jordanowskiego.

Festyn miał oczywiście charakter charytatywny, zbierano bowiem fundusze na ważny i szczytny cel – utworzenie hospicjum stacjonarnego na terenie powiatu kozienickiego.

Należy wspomnieć, że w organizację festynu bezinteresownie włączyło się szereg osób i instytucji, dzięki, którym przedsięwzięcie nabrało szczególnego wymiaru. Ponad 160 darczyńców oraz cała rzesza wolontariuszy zainicjowała przedsięwzięcie bardzo ważne dla mieszkańców Ziemi Kozienickiej.

              

Zaproszonych gości serdecznie powitali główni organizatorzy festynu ks. Tomasz Pastuszka, Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski, Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Prezes LGD „Puszcza Kozienicka” Irena Bielawska, Wiceprezes Zarządu ds. Pracowniczych Enea Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz oraz Proboszcz Parafii Świętego Krzyża w Kozienicach ks. kan. Kazimierz Chojnacki.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpili uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach oraz młodzież z Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka.

Natomiast seniorzy z Kozienickiego Domu Kultury im. B. Klimczuka, pokazali swoje umiejętności aktorskie w legendzie „O zaczarowanej kozie z Kozienic”. Wspaniały koncert dał również znany z zespołu De Mono – muzyk Robert Chojnacki oraz zespół „Quatro Band”. A zespół disco polo CROWD & GORAN porwał do tańca dzieci i dorosłych.

Na scenie zaprezentowali się także beneficjenci naszego projektu grantowego – o łącznej kwocie 200 tys. zł., w ramach którego doposażyliśmy 203 osoby w przepiękne stroje ludowe, folkowe oraz mundury historyczne. W nowej odsłonie wystąpili: Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni” ze Stanisławic, twórcy regionalni oraz przedstawiciele gminy Kozienice. A Chór Seniora „Wrzos”, Chór Seniora „Zaciszna Przystań”, Zespół Relaks oraz Stowarzyszenie „Słowik” wykonali znane ludowe przyśpiewki – oczywiście również w nowych strojach.

 

Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji dla dużych i małych m.in – pomiary ciśnienia, kule bubble football, dmuchańce oraz zabawy z robotami przygotowane przez Mediatekę. Na przejażdżkę konną zapraszała „Stajnia Kociołki”.

Wielbiciele militariów mogli również spróbować swoich sił na strzelnicy przygotowanej przez Radomski Oddział Fundacji Na Rzecz Obronności Kraju „Combat Alert” z Radomia, przyjrzeć się z bliska armacie – Stowarzyszenia „Armata Prawosławna” oraz obejrzeć militarne stoisko gminy Magnuszew.

Na swoje stoiska zaprosili również m.in. twórcy regionalni, Kozienicka Gospodarka Komunalna, Nadleśnictwo Kozienice czy Rycerze Kolumba.

Zainteresowani mogli nawet zajrzeć do środka wozu strażackiego, policyjnego czy ambulansu oraz przejechać się wozem szeryfa.

Nie obyło się oczywiście bez pyszności. Strawę cielesną zapewniły stoiska Parafialnego Zespołu „CARITAS” oraz Skauci Europy. Regionalnymi rarytasami karmiły gości Koła Gospodyń Wiejskich – Bąkowiec, Nowa Wieś – „Babeczki z Pieprzem i Solą, Brzeźnica, Głusiec, „Marianianki” Marianów, Wilczkowice Dolne, „Głowaczowianki” Głowaczów, „Babeczki w Trzebieniu” – Trzebień, Sieciechów, Świerże Górne oraz stowarzyszenia – „Nowoczesna Gospodyni” Stanisławice, „Wesołe Słoneczka z Cecylówki – Cecylówka Brzózka, „Kwiat Lipy” – Lipa. Stoiska promocyjne z lokalnymi pysznościami zostały sfinansowane przez LGD „Puszcza Kozienicka”.

Mnóstwo atrakcji dla szczytnego celu!!!

Jednak najważniejszym elementem festynu była oczywiście zbiórka pieniędzy, prowadzona podczas licytacji, loterii fantowej oraz na stoiskach promocyjnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się licytacje, gdyż przedmioty przekazane na aukcje były bardzo atrakcyjne. Znalazły się wśród nich wartościowe przedmioty, vouchery – przekazane przez naszych przedsiębiorców, a nawet komplety mebli. Wszystkie osoby biorące udział w licytacji oraz w loterii fantowej mogły wygrać na zakończenie festynu atrakcyjne nagrody, wśród których znalazł się m.in. zestawy gier, blender, telefon komórkowy oraz hulajnoga elektryczna – ufundowana przez firmy: Nidex Danuta Niedzielska, Michał Józefowicz Firma „Szpilka” oraz Usługi Hydrauliczne Robert Potrzebowski.

Całemu wydarzeniu, oprócz lokalnych mediów przyglądała się Telewizja Polska, która zaprosiła nasze stowarzyszenie do współpracy. Efekty będzie można zobaczyć już niedługo w programie publicystycznym Pożyteczni.pl.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcą, którzy zechcieli wesprzeć tą szczytną akcję.

Dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać ponad 50 tysięcy złotych!!! A to nie koniec, ponieważ część rzeczy trafi jeszcze na licytację internetową, na którą również serdecznie Państwa zapraszamy.