Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo kulinarne zawierające przepisy na wyjątkowe dania z obszaru Stowarzyszenia Korony Północnego Krakowa, Stowarzyszenia  Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” oraz Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Powiatu Wielickiego.

Publikacja powstała w ramach projektu współpracy „Dziedzictwo Kulinarne Naszą Atrakcją”, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Kuchnia regionalna przeżywa dzisiaj prawdziwą rewolucję, kusząc swojskimi, domowymi przysmakami. Stawiając na lokalne produkty, przybliża nie tylko specyfikę danego regionu, ale również jego kulturę oraz tradycję. Odkrywa przed nami magię oraz mądrość pokoleń. Bo kuchnia to nie tylko dobre jedzenie, ale także obyczaje, które nierzadko zostały zapomniane. I dlatego warto sięgać po to co dobre i regionalne, niby zwyczajne, jednak bardzo wyjątkowe.

Niniejsze wydawnictwo to propozycja nie tylko dla smakoszy, ceniących sobie tradycyjne jedzenie, ale również publikacja dla ludzi ciekawych historii oraz kultury kulinarnej regionu Mazowsza i Małopolski.

Zostały  w  nim  zaprezentowane  przepisy  kulinarne  autorstwa  Kół  Gospodyń  Wiejskich  i  Stowarzyszeń  z  obszaru wszystkich partnerów projektu. Przepisy dawne, jak również współczesne, pokazujące wielokulturowość kulinarną oraz paletę pełną regionalnych smaków.

Publikacja jest bezpłatna. Dostępna jest w biurze LGD “Puszcza Kozienicka” oraz na naszej stronie internetowej: http://lgdkozienice.pl/wp-content/uploads/2022/11/Kulinarne-bogactwa-region%C3%B3w-Mazowsze-i-Ma%C5%82opolska.pdf