Choć podobno nie szata zdobi człowieka, tylko liczy się jego wnętrze, to jednak w przypadku mundurów wojskowych trudno nie zwrócić na nie uwagi. Mundur był i jest wizytówką armii. Wyznacznikiem i synonimem honoru, dobrego wychowania – wszystkiego tego, o czym kiedyś całe pokolenia Polaków tylko marzyły – wolności.

Dziś mundur wywołuje różne, często skrajne emocje. Bo w stale zmieniającym się świecie stereotypy często odchodzą do lamusa. Jednak nie można obok niego przejść obojętnie – zwłaszcza kiedy znajduje się w Centrum Kultury i Tradycji Historycznej, na terenie Skansenu Militarnego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie.

Miejscu, gdzie historia jest nadal żywa i żywa jest pamięć o tych co odeszli. Miejscu szczególnym, które upamiętnia historię krwawych walk na przyczółku warecko-magnuszewskim w okresie II Wojny Światowej, ale i żyje.

Dzięki aktywności Gminy Magnuszew dziś na terenie skansenu możemy zobaczyć nie tylko eksponowane na terenie obiektu uzbrojenie, ale również zwiedzić wybudowane dzięki pozyskanym środkom z UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 wspomniane już Centrum Kultury i Tradycji Historycznej.

W budynku przypominającym swoją architekturą betonowy schron znajdziemy salę jadalną, salę ekspozycyjną – będącą miejscem organizacji wystaw zbiorów z okresu II Wojny Światowej, uroczystości okolicznościowych, konferencji, historycznych prezentacji multimedialnych oraz spotkań o charakterze edukacyjnym. Na dachu usytuowany jest zaś taras widokowy na najbliższą okolicę.

Tu również funkcjonuje punkt obsługi turystów, w którym można znaleźć materiały promocyjne i edukacyjne dotyczące historii i tradycji gminy. A turystów wciąż przybywa, bo oferta gminy stale się poszerza. Pikniki militarne, Spotkania na przyczółku, Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości, Przeglądy Pieśni Patriotycznej dla dzieci i młodzieży – te i inne imprezy powodują, że pojawiła się potrzeba zakupu nowych mundurów wojskowych i wyposażenia żołnierskiego.

Nie można więc było znaleźć lepszego miejsca, gdzie mogłyby zostać zrealizowane kolejne projekty grantowe.

W ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” pn. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez zakup strojów i wyposażenia mającego na celu szerzenie lokalnej kultury i dziedzictwa lokalnego”, Gmina Magnuszew otrzymała wsparcie na realizację dwóch operacji:

  1. Zakup mundurów i wyposażenia żołnierskiego z okresu II Wojny Światowej w celu promocji dziedzictwa historycznego regionu.
  2. Zakup wyposażenia żołnierskiego i munduru oficerskiego z okresu II Wojny Światowej.

W ramach obydwu operacji zakupione zostały repliki mundurów wojskowych z okresu II Wojny Światowej wraz z wyposażeniem, jednostek, które brały udział w walkach na terenie Gminy Magnuszew i regionu Kozienickiego. Znajdziemy wśród nich zarówno mundury wojska polskiego oraz mundury armii niemieckiej.

Mundury będą wykorzystywane przez lokalną społeczność podczas inscenizacji historycznych, lekcji historii dla dzieci oraz różnorodnych uroczystości historyczno – patriotycznych. W stanie „spoczynku” mundury będzie można obejrzeć w Centrum Kultury i Tradycji Historycznej.

Oficjalne odsłonięcie umundurowania i wystawy uzbrojenia z okresu II Wojny Światowej odbyło się podczas V Pikniku Militarnego – 7 lipca 2019r.  Symboliczną wstęgę przecieli Irena Bielawska – Prezes Zarządu LGD „Puszcza Kozienicka” oraz Marek Drapała – Wójt Gminy Magnuszew.

Przybyłe tego dnia tłumy czekało mnóstwo atrakcji – między innymi tresura psów wojskowych, pokaz kawaleryjski, inscenizacja bitwy czy liczne wystawy z militarnymi eksponatami. Dla miłośników historii była to prawdziwa gratka. Swoista wisienka na torcie, tym razem jednak w zielonym kolorze.

Mamy nadzieję, że zakupione mundury przyczynią się do kultywowania lokalnej historii – będą namacalnym symbolem czasów, o których zapomnieć nie wolno, nie wypada.