Prawie czterdziestu przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego oraz samorządowego wzięło udział w wizycie studyjnej na obszarze działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „PRYM” zorganizowanej w dniach 18-20 czerwca 2017r. przez nasze Stowarzyszenie.

Wizyta studyjna odbywała się w ramach współpracy pomiędzy Lokalnymi Grupami Działania i miała na celu zaprezentowanie oferty gospodarczej i kulturalnej, dobrych praktyk, wymianę wzajemnych doświadczeń między partnerami. Nasze szeregi zasilili przedstawiciele wszystkich gmin Powiatu Kozienickiego: Pan Igor Czerwiński – Wiceburmistrz Gminy Kozienice, Pan Marian Czerski – Wójt Gminy Sieciechów, Pan Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą, Pan Marcin Gac – Wójt Gminy Gniewoszów, Pan Robert Kowalczyk – Wójt Gminy Garbatka – Letnisko, Pan Krzysztof Postek – Wicewójt Gminy Głowaczów oraz Pani Barbara Sobota – Sekretarz Gminy Magnuszew.

Wizytę rozpoczęliśmy od zakwaterowania w malowniczym Gościńcu „Nad Wartą” mieszczącym się w Uniejowie, gdzie powitała nas Pani Jolanta Pęgowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia LGD „PRYM”.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Kompleksu Termalno-Basenowego Uniejów. Kompleks Termalno-Basenowy położony jest u podnóża XIV- wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Otoczony przepięknym parkiem, zaskoczył nas zderzeniem tradycji i nowoczesności.

Podczas zwiedzania zamku mogliśmy nie tylko usłyszeć historię obiektu, ale również posmakować tutejszych lokalnych specjałów. Ponadto chętni mogli wspiąć się na zamkową basztę, by obejrzeć krajobraz uniejowski w pełnej krasie. Miłym zaskoczeniem był przygotowany przez dzieci i młodzież pokaz tańców średniowiecznych.

Następnie wybraliśmy się na spacer po parku zamkowym, gdzie można podziwiać ponad 80 gatunków drzew i krzewów oraz imponującą aleje grabową, jak również nowoczesny park linowy.

Pierwszy dzień pobytu zakończyła uroczysta kolacja. W imieniu gospodarzy zebranych gości powitali prezes Jolanta Pęgowska, Pani Barbara Kaczmarek – Wójt Gminy Zgierz oraz Pan Piotr Stanisław Kuropatwa – Wójt Gminy Wartkowice, którzy życzyli wszystkim dalszej, udanej współpracy.

Wieczór upłynął na rozmowach w ciepłej i miłej atmosferze, wymianie doświadczeń w realizacji projektów oraz biesiadzie w rytmach muzyki.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy w drogę, w celu zapoznania się z dobrymi praktykami na terenie naszych przyjaciół.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w nowoczesnej kotłowni na biomasę w Parzęczewie. Kotłownia ogrzewa budynki: ośrodka zdrowia, urzędu gminy, szkoły, zakładu komunalnego. Stanowi projekt współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Następnie udaliśmy się do Tkaczewskiej Góry, gdzie mieści się urocze gospodarstwo agroturystyczne pn. Siedlisko „Synowcówka”. Gospodarstwo oprócz tradycyjnego wypoczynku oferuje szereg atrakcji dla turystów, tak, że każdy znajdzie coś dla siebie – od turystyki pieszej, czy rowerowej, aż po różnorodne warsztaty dla młodszych i starszych. A wszystko to w cudownej atmosferze, takiej trochę magicznej, sielankowo – anielskiej. Aż żal było wyjeżdżać.

Kolejnym punktem pełnego atrakcji programu było zwiedzanie powstałego w 2006 r. Centrum Odnowy Wsi w Parzęczewie. W budynku siedzibę ma Forum Inicjatyw Twórczych oraz Lokalna Grupa Działania „PRYM”, Fundacja Rozwoju Gmin „PRYM”, Rybacka Lokalna Grupa Działania „Z Ikrą”. Centrum ma za zadanie integrowanie wszelkich działań służących rozwoju społeczności lokalnej, zacieśnianie więzi społecznych, dążenie do poprawy warunków rozwoju kulturalnego i pobudzania przedsiębiorczości. W centrum oprócz zwiedzania mogliśmy obejrzeć również prezentacje multimedialną dotycząca projektów unijnych zrealizowanych za pośrednictwem LGD „PRYM”, jak również usłyszeć informacje na temat działalności oraz dotychczasowych osiągnięć, które zaprezentowała nam Pani Renata Jesionowska-Zawadzka – pracownik biura LGD.

Z centrum ruszyliśmy do OSP w Lubieniu, gdzie mogliśmy obejrzeć trzy małe projekty zrealizowane w ramach PROW 2007-2013, polegające na: remoncie i wyposażeniu świetlicy wiejskiej, zagospodarowaniu terenu przylegającego, poprzez stworzenie punktu wypoczynkowego oraz aranżacji przestrzeni wokół stawu na terenie przylegającym do świetlicy.

Po wędrówce przyszedł czas na zasłużony obiad. W swoje gościnne progi zaprosiła nas Galanta Chata, obiekt, który powstał z wykorzystaniem środków z PROW na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.
Po pysznym obiedzie przenieśliśmy się do zespołu pałacowo – parkowego położonego w Gostkowie Starym. W zabytkowym pałacu mieści się obecnie Urząd Gminy Wartkowice. Na miejscu powitał nas serdecznie Wójt Gminy Wartkowice Pan Piotr Stanisław Kuropatwa, który opowiedział nam o projektach realizowanych przez gminę.

Kolejnym punktem wycieczki była Galeria Aleksego Matczak w Idzikowicach. Aleksy Matczak, urodzony w 1939 r. we wsi Idzikowice (gmina Dalików) to znany w okolicy artysta. W swojej rodzinnej wsi stworzył on prywatną galerię, która mieści się w budynku zbudowanym własnoręcznie przez artystę z kamienia polnego. We wnętrzu znajdują się rzeźby, obrazy i grafiki, których tematyka koncentruje się wokół człowieka, okolicznej przyrody, wydarzeń biblijnych i historycznych.

Wieczorem przenieśliśmy się do Term Uniejów, gdzie dzięki uprzejmości Pana Józefa Kaczmarka, Burmistrza Uniejowa mogliśmy w pełni się zrelaksować. W kompleksie znajdują się baseny otwarte i kryte, zespół odnowy biologicznej, jak również basen solankowo – uzdrowiskowy z ciepłą wodą.

Kolejny dzień pobytu rozpoczęliśmy wizytą w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Siędlątkowie, który położony jest nad zbiornikiem Jeziorsko. Kościół zbudowano po 1683 roku z kamienia polnego i cegły. Wewnątrz mieści się obraz późnorenesansowy z ok. połowy XVII wieku z malowanymi scenami z życia św. Izydora. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu (wykonana w 1958 r.) Matki Boskiej Siędlątkowskiej (oryginalny obraz renesansowy spłonął w 1957 r.). Mimo, że parafia w Siedlątkowie jest najmniejszą parafią w Polsce (ok. 150 wiernych), to sercem i duchem na pewno jest największa. A to za sprawą niezwykle dynamicznego oraz serdecznego proboszcza ks. Grzegorza Czaji, który jak prawdziwy dobry pasterz każdego napotkanego człowieka obdarzy nie tylko ciepłym uśmiechem, ale przede wszystkim wiarą w ludzi.

Tuż spod kościoła wyruszyliśmy w rejs statkiem po Jeziorsku. Zalew wybudowano w 1986 roku w celu regulacji przepływów rzeki Warty i nawadniania użytków rolnych, ponadto spełnia funkcje rekreacyjne i energetyczne. Długość zbiornika wynosi 19km a szerokość do 2km. Pod względem wielkości powierzchni lustra wody (przy maksymalnym napełnieniu), jest do drugi co do wielkości zbiornik zaporowy w Polsce.

Na drugim brzegu czekał już na nas pożegnalny obiad w restauracji PHU SUMEX w Pęczniewie, gdzie mieliśmy możliwość spróbować najlepszych dań z ryb.

Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Jolancie Pęgowskiej i pracownikom LGD „PRYM” za serdeczną gościnę i możliwość zwiedzenia pięknej Ziemi Łódzkiej.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie Państwo mnóstwo zdjęć z wyjazdu. Poniżej mała próbka.