Tradycyjne XIX Dożynki Powiatu Kozienickiego odbyły się w niedzielę 20 sierpnia. Tym razem gospodarzem była gmina Magnuszew.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji rolników w Kościele Parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na plac Targowiska „Mój Rynek” w Magnuszewie.

Powitania gości dokonali starosta kozienicki Krzysztof Wolski i wójt gminy Magnuszew Marek Drapała. A że dożynki nie mogły by się odbyć bez tradycyjnego obrzędu dzielenia się chlebem – na ręce starosty symboliczny bochenek przekazali starostowie dożynek. W tym roku byli to Katarzyna Kurek oraz Łukasz Wachnik.

Jednym z najważniejszych elementów uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców i warzyw oraz polnych kwiatów. Podczas obchodów wręczono także odznaczenia ”Zasłużony dla Rolnictwa” oraz rozstrzygnięto konkursy zorganizowane przez  ODR, MIR oraz KRUS.

Uczestnicy imprezy mogli ponadto obejrzeć bogaty blok artystyczny. Na scenie wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, zespół ludowy „Kapela Pieczarki”, zespół „Magnuszewskie Nutki” i „ Z Magnuszewa”, duet muzyczny Kinga Zawodnik i Tomasz Lubert oraz zespół „Baby Full”.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu kozienickiego, wystawy prac twórców ludowych oraz ekspozycje firm, instytucji i stowarzyszeń.

Nie zabrakło także mnóstwa atrakcji. Dzieci mogły skorzystać z rozrywek przygotowanych przez wesołe miasteczko, dorośli zaś odbyć lot śmigłowcem.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko naszego stowarzyszenia, na którym zaprezentowaliśmy materiały promocyjne, informacyjne oraz gadżety. Odwiedzający mogli skosztować także pysznej, zimnej lemoniady oraz kanapek ze smalcem.

Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna w rytm przebojów zespołu „The Acords” oraz pokaz sztucznych ogni.