We wtorek 14 lutego br. w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich “Głowaczowianki” w Głowaczowie odbyły się warsztaty zorganizowane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego  w Warszawie w ramach Mazowieckich Dobrych Praktyk i Tradycji Kulinarnych: Podstawy zielarstwa.

Spotkanie zgromadziło 30 przedstawicielek kgw i stowarzyszeń z terenu powiatu kozienickiego.

Powitania uczestników dokonali gospodyni i przewodnicząca KGW “Głowaczowianki” Danuta Kulesza, Krzysztof Zaniewski Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Aleksandra Wieczorek – Specjalista ds. promocji LGD “Puszcza Kozienicka”.

W świat ziół wprowadziła uczestników Anna Gogół, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która na co dzień zajmuje się między innymi zielarstwem i ziołolecznictwem. 

Podczas zajęć uczestnicy poznali wiele ciekawostek dotyczących historii ziołolecznictwa. Prowadząca omówiła gatunki ziół, pokazała które zioła można bezpiecznie zbierać, a jakie lepiej omijać. Szczegółowo zostały przedstawione zasady obchodzenia się z roślinami oraz sposoby właściwego ich zbierania czy przechowywania. Uczestnicy zostali zapoznani również z metodami przetwarzania ziół – suszenie, napary, przetwory.

W trakcie zajęć można było także zapoznać się z fachową literaturą oraz obejrzeć i spróbować niektórych produktów, które powstały na bazie ziół. Zainteresowaniem cieszył się także “ziołowy kącik”, w którym to zarówno prowadząca jak i KGW “Głowaczowianki” umieściły wykonane własnoręcznie zielniki, soki, syropy, suszone zioła i owoce.

Na zakończenie zajęć odbył się poczęstunek produktami lokalnymi i tradycyjnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich. Każdy z uczestników otrzymał również przygotowaną przez panie słodką, walentynkową niespodziankę.