Własnoręczne wykonanie makramy – takie zadanie mieli uczestnicy zajęć zorganizowanych w czwartek, 28 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Borku.

Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka.Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX. wieku.

Technika wykorzystywana jest do tworzenia ozdób t.j. dekoracje na ścianę, makramy weselne, ale również można nią wykonywać przedmioty użytkowe np.: torby, hamaki, firanki, abażury, czy ubrania. Do wyrobu przedmiotów używa się nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych (źródło: Wikipedia).

Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy mieszkańców gminy Gniewoszów. Warsztaty poprowadziła pani Natalia Karcz, która “wplątała” uczestników w magiczny świat sznurków.

Sznurków zawiązanych, zaplątanych, ale tworzących piękne instalacje.

Podczas spotkania panie poznały podstawowe sploty, dowiedziały się jakie sznurki wybrać i jak zaprojektować swoją pierwszą makramę. A potem zaczęło się plątanie supełków i sprawdzanie, czy węzły są dobrze zawiązane.

I choć panie pierwszy raz miały do czynienia z tą techniką, “wywiązały” się znakomicie z zaplanowanego zadania. Stworzyły wspaniałe, “poplątane” dzieła sztuki.