Co to jest carving? Które zioła warto mieć w swojej kuchni? I w jaki sposób ozdobić babeczkę aby stała się małym dziełem sztuki? – odpowiedzi na te i inne zagadnienia otrzymali uczestnicy trzech warsztatów skierowanych do Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenu powiatu kozienickiego.

Warsztaty  realizowane są w ramach projektu współpracy „Dziedzictwo Kulinarne Naszą Atrakcją” – akronim DKNA współfinansowanego ze środków UE w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

„Dziedzictwo Kulinarne Naszą Atrakcją” – DKNA ” to projekt współpracy realizowany przez partnerów w województwa mazowieckiego i małopolskiego. Projekt realizowany będzie w okresie od 1 marca 2022 roku do 31 października 2022 roku. W projekcie wezmą udział trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”, Stowarzyszenie “Korona Północnego Krakowa” oraz Stowarzyszenie LGD “Powiatu Wielickiego”.

Projekt skierowany jest do mieszkańców wszystkich gmin powiatu kozienickiego: Garbatka – Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Kozienice, Magnuszew oraz Sieciechów.

Celem projektu jest zachowanie i promocja lokalnych tradycji kulinarnych, animowanie międzyregionalnej współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na obszarze Partnerskich LGD oraz podniesienie atrakcyjności obszarów LGD poprzez wykorzystanie ich walorów kulinarnych i dziedzictwa kulturowego oraz rozwój  bezpłatnej ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej.

Pierwszy cykl warsztatów odbył się 1 i 3 marca br. w gminie Głowaczów. W szkoleniach wzięły udział przedstawicielki KGW “Głowaczowianki” w Głowaczowie oraz KGW w Brzózie.

Warsztaty kulinarne “Ziołowe smaki” poprowadziła Katarzyna Kosmala, szefowa działu kulinarnego czasopisma “Gospodyni” i “Tygodnika Poradnik Rolniczy” oraz autorka książki “Ziołowe Smaki”. Panie przygotowały potrawy z wykorzystaniem sezonowych produktów i ziół. Poznały nowe smaki, jak również dowiedziały się w jaki sposób “mądrze” zarządzać lokalnymi zasobami i nie marnować żywności. Podczas warsztatów powstały pyszne i pełne wartości odżywczych dania: “żabie” udka z sosem czosnkowo – bazyliowym, skrzydełka curry w warzywach, rozgrzewająca herbatka, carpacio z buraka z ziarnami słonecznika, rukolą i bazylią, chutney jabłkowy czy deser z ciemnej czekolady na jogurcie naturalnym. Spotkanie zakończyła wspólna degustacja, na której zagościł Hubert Czubaj – Wójt Gminy Głowaczów.

Następnie odbyły się warsztaty z carvingu, które poprowadził Tomasz Wodziński, szkoleniowiec i restaurator. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z historią carvingu , narzędziami do carvingu oraz sposobem ich prawidłowego używania oraz zasadami rzeźbienia. Dowiedzieli się także o sposobach przechowywania i pielęgnacji dekoracji carvingowych. Po części teoretycznej przystąpiono do wykonania dekoracji z owoców i warzyw oraz nauki tworzenia wspaniałych kompozycji. Kursanci wykazali się sporymi umiejętnościami i niebywałą chęcią pracy. Powstały łabędzie z jabłek, szyszki z marchewek czy cukiniowe liście. Zajęcia zakończyły się wręczeniem certyfikatów ukończenia kursu.

Ostatnie warsztaty dotyczyły artystycznego dekorowania babeczek. Poprowadziła je Ilona Samek – Baran, która nauczyła nasze panie tworzenia małych, cukierniczych arcydzieł. Przy użyciu “fachowego” sprzętu do dekoracji – wałka, foremek, silikonowej maty oraz różnorodnych noży i narzędzi do modelowania, masa cukrowa zaczęła zamieniać się w fantastyczne ozdoby. A przy okazji radości było co niemiara!!! Bo każdy mógł dekorować babeczki według swojego pomysłu, co uwolniło w kursantkach duże pokłady kreatywności.

 

 

Zdjęcia: Katarzyna Kosmala, Stanisław Błażyński, LGD “Puszcza Kozienicka”