W środę 6 czerwca br. w świetlicy gminnej w Garbatce – Letnisku odbyły się kolejne z serii warsztatów z papieroplastyki.

W warsztatach wzięły udział panie ze Stowarzyszenia „Aktywni 50 plus”, które uczyły się tworzyć papierowe cudeńka metodą quillingu.

Quilling to dziś coraz popularniejsza metoda rękodzielnicza. To technika tworzenia różnorodnych ozdób przy użyciu wąskich pasków kolorowego papieru, które zwija się i formuje, nadając zamierzone kształty. Początki tej metody prawdopodobnie sięgają epoki renesansu. Zwijane paski papieru służyły mnichom do zdobienia nie tylko ksiąg, ale również świętych obrazów. Do zwijania pasków używano gęsich piór (z ang. feather quill), które dały nazwę technice.

Najbardziej popularne jest dziś wykorzystywanie metody quillingu do tworzenia niebanalnych kartek okolicznościowych, obrazów, zaproszeń czy biżuterii.

Warsztaty poprowadziła Aleksandra Wieczorek – pracownik biura LGD.

Podczas warsztatów panie poznały podstawowe kształty bazowe, niezbędne do tworzenia papierowych filigranów. Nauczyły się nie tylko zwijać kolorowe paski papieru, ale przede wszystkim odpowiednio je sklejać i formować, aby nadać im przestrzenne kształty.

Mimo że quilling jest metodą pracochłonną, panie fantastycznie poradziły sobie z tą techniką. Cierpliwie skręcały, kleiły i wyginały papierowe paski nadając im kształty kwiatów, serduszek, liści oraz różnorodnych zwierząt.