We wtorek 20 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Magnuszewie odbyły się kreatywne warsztaty rękodzielnicze, które nasze stowarzyszenie przygotowało dla mieszkańców powiatu kozienickiego.

Tym razem zajęcia dotyczyły techniki artystycznej zwanej kolażem.

W projekcie wzięły udział członkinie lokalnego Klubu Seniora. Warsztaty poprowadziła Aleksandra Wieczorek – pracownik biura LGD.

Słowo kolaż – pochodzi od francuskiego czasownika coller (sklejać). Termin został wprowadzony do powszechnego użycia na początku XX wieku przez Georges Braque’a oraz Pabla Picassa, choć metody tworzenia kolaży znane były już w starożytnych Chinach. Kolaż był ulubioną formą twórczości futurystów, surrealistów czy dadaistów. Dzisiaj stanowi element sztuki nowoczesnej.

To technika artystyczna polegająca na tworzeniu obrazów – kompozycji, przy użyciu bardzo różnych tworzyw i materiałów t.j. wycinki z gazet, fotografie, wstążki, materiały florystyczne czy drobne przedmioty codziennego użytku. Wszystkie elementy są naklejane na papier lub płótno i łączone ze sobą za pomocą np. farb.

To bardzo ciekawa i kreatywna technika, która pozwala na stworzenie unikatowego dzieła z elementów, które na „pierwszy rzut oka” nie pasują do siebie. Wszystko zależy do koncepcji autora, połączenia różnych faktur, materiałów.

Podczas zajęć uczestniczki poznały genezę kolażu oraz nauczyły się jak tworzyć kompozycję z różnorodnych detali. W rezultacie powstały wyjątkowe prace. I choć panie pierwszy raz miały do czynienia z tą techniką, poradziły sobie wybornie tworząc wspaniałe, nieszablonowe obrazy.