Dnia 12 października 2016r. w siedzibie biura LGD odbyło się bezpłatne szkolenie z zakresów:

  • Rola produktów tradycyjnych w rozwoju obszarów wiejskich;
  • Produktów tradycyjnych i lokalnych w systemie żywności wysokiej jakości.

Spotkanie szkoleniowe zostało zrealizowane w ramach projektu „Kuźnia Smaków. Promocja dziedzictwa kulinarnego obszaru Południowego Mazowsza, wpływająca na rozwój produktów tradycyjnych i regionalnych” realizowanych w ramach działania Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka” oraz Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” poprowadzili: Pani Izabela Byszewska i Pan Jan Zwoliński – doświadczeni praktycy i teoretycy z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

W szkoleniu udział wzięli między innymi właściciele gospodarstw agroturystycznych, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz producenci żywności z obszaru LSR (Lokalna Strategia Rozwoju). Obecni poznali przykłady produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych, jak również zostali zapoznani z procedurą ubiegania się o nadanie produktom tytułu „produktu lokalnego” i „produktu regionalnego”. Ponadto zainteresowani dowiedzieli się w jaki sposób i o jakie certyfikaty jakości żywności mogą się ubiegać – taki certyfikat umieszczony na opakowaniu lub etykiecie stanowi informację dla konsumenta, że ten produkt został wytworzony zgodnie z normami procesu produkcyjnego, ale przede wszystkim jest bezpieczny i zdrowy.

Szkolenie nie miało jedynie wymiaru jednostronnego. W trakcie wywiązała się dyskusja dotycząca m.in. tradycyjnych metod produkcji, w kontekście wymogów Unii Europejskiej. Po spotkaniu zainteresowani tematem certyfikacji produktów mogli liczyć na indywidualne konsultacje z ekspertami.