Ponad 60 kobiet z terenu powiatu kozienickiego wzięło udział w szkoleniu zorganizowany przez Fundację Polska Gospodyni przy współpracy z naszym stowarzyszeniem.


Spotkanie odbyło się w sobotę 25 września br. w OSP w Samwodziu, dzięki uprzejmości tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich i prezes Anety Szewc.
W zebraniu wzięły udział przedstawicielki trzynastu KGW, dwóch Stowarzyszeń oraz Klubu.


Panie, pełne werwy i chęci do działania!!! Kobiety, które na co dzień aktywnie działają na rzecz środowisk wiejskich. Łamiące wszelkie stereotypy. Pokazujące, że współczesna gospodyni domowa różni się od gospodyni ubiegłego wieku. To kobieta przedsiębiorcza, doświadczona, nowoczesna, kreatywna i odważna. Jeśli chce coś zrobić, to robi i koniec.
I choć było to typowo damskie spotkanie, pojawili się na nim także i mężczyźni.


Spotkanie rozpoczęła prezes LGD „Puszcza Kozienicka” Irena Bielawska, która serdecznie powitała organizatorów oraz wszystkich zgromadzonych gości. Opowiedziała o działalności naszego stowarzyszenia oraz o wieloletniej już współpracy z kgw i stowarzyszeniami z terenu powiatu kozienickiego.

Następnie głos zabrała Dorota Stępień – Pierwszy Zastępca Burmistrza Gminy ds. Społecznych, która również serdecznie powitała uczestników szkolenia, w tym gości z Litwy – Renatę Mickevic – starostę gminy Mickuny w rejonie wileńskim oraz Annę Złotkowską – założycielka klubu-stowarzyszenia „Wileńszczyzna jest Kobietą” i fundacji „Strefa Wsparcia”. Panie przyjechały na szkolenie, aż z rejonu wileńskiego, aby podpatrzyć jak działają Koła Gospodyń Wiejskich na naszym terenie i następnie wykorzystać te wiedzę, tworząc na Litwie pierwsze KGW.


Dalszą część spotkania poprowadziła Alina Kuźmina – Wiceprezes Fundacji Polska Gospodyni, wydawca czasopisma “Gospodyni” oraz organizator Spotkania z Gospodynią.


Fundacja Polska Gospodyni w ramach „Spotkań z Gospodynią” promuje wiedzę o zdrowiu. W związku z tym uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się jak ważne są regularne badania profilaktyczne, o czym mówiła podczas swojego wykładu dr Agata Strukow z ALAB Laboratoria.
Ponadto wszyscy chętni mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w mobilnym punkcie pobrań „ALAB Laboratoria”. Chętnych, ku naszej uciesze było bardzo wielu.


Następnie głos zabrali przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Warszawie: Karolina Maćkula, Aneta Pastuszka i Radosław Niemirski, którzy zapoznali uczestników ze swoją działalnością oraz zwrócili uwagę na kampanię “Polska Smakuje” oraz “Produkt Polski”. Podczas spotkania odbył sie również konkurs wiedzy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, w którym zwycięzcy otrzymali ufundowane przez KOWR nagrody.


O tym jaka jest aktywna gospodyni i jak promować swoją organizację opowiedziała Alina Kuźmina Wiceprezes Fundacji Polska Gospodyni. Zaprezentowała także przykłady ciekawych projektów zrealizowanych przez KGW oraz poinformowała o tym, gdzie dana organizacja może poszukiwać środków na realizację swoich projektów.


Spotkanie zakończyło się warsztatami z Katarzyną Kosmalą – blogerką, prowadząca dział kulinarny czasopisma „Gospodyni” oraz warsztaty kulinarne podczas Spotkań z Gospodynią. Wspólnie z naszymi paniami przygotowała przepyszne potrawy z sezonowych produktów, które zachwyciły smakiem wszystkich uczestników.


“Spotkanie z Gospodynią” było wspaniałą okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczenia. I jak stwierdziły same uczestniczki “niech żałują Ci co nie przyszli”.

Zapraszamy na relację Kamila Zapory – Radio Plus Radom:
https://radioplus.com.pl/region/58034-panie-z-kgw-szkolily-sie-w-samwodziu