„Chodziliśmy po dyngusie“, czy „Chrystus Pan Zmartwychwstał“ – takich oraz innych pieśni i przyśpiewek mogliśmy wysłuchać 3 kwietnia 2017r. w Gniewoszowie. A wszystko to za sprawą II Powiatowego Przeglądu Przyśpiewek Dyngusowych i Pieśni Wielkanocnych.

Pod hasłem „Nie dajmy zaginąć tradycji“ uczniowie szkół z terenu Powiatu Kozienickiego przygotowali mini koncerty pieśni wielkanocnych i przyśpiewek dyngusowych.

Organizatorami przeglądu było Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Kozienickiej, Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka“, Starostwo Powiatowe w Kozienicach oraz gminy: Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew, Kozienice, Sieciechów, Głowaczów oraz Garbatka – Letnisko.

W konkursowe szranki stanęło 40 wykonawców z 5 szkół z obszaru gmin: Garbatka – Letnisko, Magnuszew, Gniewoszów i Sieciechów.

Przybyłych gości uroczyście powitali Wójt Gminy Gniewoszów – Marcin Gac oraz Barbara Gontarek, która przybliżyła zebranym tradycję chodzenia po dyngusie.

Następnie przystąpiliśmy do koncertu, podczas którego mogliśmy posłuchać pieśni wielkanocnych i przyśpiewek dyngusowych, jak również obejrzeć inscenizacje przygotowane przez dzieci i młodzież.

Występy dzieci oceniało jury, w którym zasiedli: Wójt Gmniny Gniewoszów – Marcin Gac, Wiceprezes Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Kozienickiej – Mirosława Wójcicka, Prezes LGD Irena Bielawska, oraz pracownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kozienicach – Sabina Semeniuk.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury wybrało się na obrady. W trakcie przerwy czas gościom umilał występ taneczny przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Gniewoszowa.

Następnie przystąpiono do wręczania nagród. Pierwszą nagrodę otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa z Rozniszewa, która otrzymała z rąk starosty kozienickiego – Andrzeja Junga pamiątkowy puchar, a z rąk wójta Marcina Gaca oraz prezes Ireny Bielawskiej dyplom oraz kosz słodyczy.

Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami i członkami komisji konkursowej otrzymali również pamiątkowe dyplomy i podziękowania.

Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie oraz słodki poczęstunek.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału przygotowanego przez uczniów gimnazjum z Zespołu Placówek Oświatowych w Sieciechowie:*więcej zdjęć znajdziecie Państwo w naszej galerii