Już po raz trzeci panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń stanęły w konkursowe szranki, aby pokazać, że zasługują na miano najlepszego koła z terenu powiatu kozienickiego!!!

Gospodarzem tegorocznej edycji była gmina Garbatka-Letnisko. A impreza odbyła się na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynkowego “POLANKA”.

Organizatorem III Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej były: Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”, Związek Gmin Ziemi Kozienickiej oraz gmina Garbatka – Letnisko. Imprezę współorganizowały gminy:  Gniewoszów, Kozienice, Sieciechów, Głowaczów, Magnuszew i Grabów nad Pilicą.

Spotkanie poprowadzili pracownicy Stowarzyszenia LGD “Puszcza Kozienicka” – Izabela Śmietanka oraz Aleksandra Wieczorek.

Do tegorocznego przeglądu zgłosiło się 13 Kół Gospodyń Wiejskich i 2 Stowarzyszenia z terenu powiatu kozienickiego.

W przeglądzie wzięły udział: KGW w Bąkowcu, KGW w Oleksowie, KGW w Brzózie, KGW „Basinowianki” w Basinowie, KGW „Aktywne Kobiety” w Chmielewie, KGW w Świerżach Górnych, KGW w Głuścu, KGW „Zakrzewianki” w Zakrzewie, KGW „Ursynowskie babeczki” w Ursynowie , KGW „Wólczanki” w Wólce Brzózkiej,  KGW „Dębo-Wianki” w Dębowoli, KGW „Psarzanki” w Psarach, KGW „Marianianki” w Marianowie oraz Stowarzyszenie „Wesołe Słoneczka z Cecylówki Brzózkiej”, Stowarzyszenie „Słowik” w Starych Słowikach.

Tegoroczny przegląd był wyjątkowy ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć na nim naszych przyjaciół i partnerów z terenu Małopolski – Stowarzyszenie “Koronę Północnego Krakowa” i Stowarzyszenie Lokalną Grupa Działania “Powiatu Wielickiego”. Obydwa stowarzyszenia są partnerami naszej Lokalnej Grupy Działania w projekcie pn. “Dziedzictwo Kulinarne Naszą Atrakcją”, w ramach którego został zorganizowany przegląd i ufundowane nagrody główne i wyróżnienia dla laureatów konkursu.

Ponadto nasi goście z Kół Gospodyń Wiejskich, a mianowicie: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich “Pod Kwitnącą Jabłonią” w Zagórzycach Dworskich, Stowarzyszenie “Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Pobiednik Mały” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Zabierzowskiej przygotowali również swoje trzy stoiska promocyjne, gdzie można było spróbować  małopolskich przysmaków.

Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali Mirosław Pułkowski –  drugi zastępca burmistrza gminy Kozienice ds. technicznych, Teresa Fryszkiewicz – wójt gminy Garbatka-Letnisko oraz Irena Bielawska – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” , która poinformowała zebranych gości o przygotowanych przez organizatorów konkursach obowiązkowych, w których brały udział zgłoszone KGW i Stowarzyszenia. A były to: konkurs na najładniejsze stoisko, konkurs – występ artystyczny oraz konkurs kulinarny na wykonanie jednej potrawy regionalnej.

Motywem przewodnim tegorocznego III Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej było hasło „Mam smaka na ziemniaka” – i zgodnie z hasłem smakołyków, w których królował ziemniak nie brakowało. Jury mogło spróbować różnorodnych placków, sałatek, ziemniaków pieczonych i faszerowanych, czy też rolad i zapiekanek. A wszystkie potrawy przygotowane zostały po prostu po mistrzowsku. Ponadto na stoiskach KGW i Stowarzyszeń znalazło się mnóstwo różnorodnych i przepysznych frykasów, także nikt z imprezy nie wyszedł głodny.

W każdym konkursie obowiązkowym maksymalna  ilość punktów do zdobycia wynosiła – 10. Jednak to suma zdobytych punktów we wszystkich 3 konkursach wyłoniła laureatów III Przeglądu KGW Ziemi Kozienickiej.

Oceny w zaplanowanych konkursach dokonało jury konkursowe w składzie: Sylwia Wasik – Przewodnicząca, Barbara Gontarek, Krystyna Kondeja, Stanisława Kowalczyk oraz Maciej Baran.

Podczas,  gdy  jury oceniało przygotowane przez uczestników stoiska promocyjne, degustowało  konkursowe potrawy, na scenie zaprezentowali się  Zespół “Wrzos”, Zespół “Słowiczanki” oraz Zespół “Złota Jesień”

Następnie przyszedł czas na prezentacje artystyczne uczestników przeglądu. Na scenie mogliśmy zobaczyć skecze, przedstawienia oraz wysłuchać wierszy i ludowych piosenek. Śmiechu było co niemiara, bo kreatywność uczestników okazała się ogromna.

Oprócz stoisk ze smakołykami, można było odwiedzić stoiska twórców regionalnych oraz posmakować lokalnych miodów.

Na zakończenie przeglądu nastąpiło podsumowanie imprezy, w tym ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. W tym roku oprócz nagród głównych i wyróżnień, nasze panie walczyły o nagrodę specjalną ufundowaną przez Związek Gmin Ziemi Kozienickiej. Ponadto wszystkie KGW, które w tym roku nie stanęły na podium, otrzymały bony o wartości 300 zł za uczestnictwo w przeglądzie.

Jury przyznało następujące nagrody:

I nagroda bon o wartości  2000 zł –  KGW w Oleksowie                

 II nagroda bon o wartości 1500  zł – KGW “Zakrzewianki”                               

 III nagroda bon o wartości 1000 zł – Stowarzyszenie “Słowik”                            

 I wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW “Dębo – Wianki”

 II wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW “Marianianki”

 III wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW “Ursynowskie babeczki”

 IV wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW w Świerżach Górnych

 V wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW “Aktywne Kobiety” 

 Nagrodę specjalną o wartości 1000 zł, ufundowaną przez Związek Gmin Ziemi Kozienickiej otrzymały KGW “Psarzanki”.

 Przegląd zakończyła dyskoteka “pod chmurką” oraz występ Zespołu “Marylki”.

Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniom jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!

 

Zdjęcia: LGD “Puszcza Kozienicka” i Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass