Już od 2001 roku Fundacja Wspomagania Wsi wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA organizuje Ogólnopolskie Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Spotkania odbywają się Marózie (koło Olsztynka, w woj. warmińsko-mazurskim). Celem corocznych Spotkań jest wspieranie rozwoju wsi poprzez zaangażowanie jej mieszkańców w sprawy społeczne i publiczne.

Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 350 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. „Maróz” jest dla nich okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń. Każde Spotkanie odbywa się pod hasłem przewodnim, wokół którego organizowane są warsztaty i dyskusje. Tegoroczne Spotkanie upłynęło pod hasłem „Zanim będzie za późno”. Zastanawialiśmy się jak współdziałać , by przestrzeń wokół nas była zgodna z naszymi marzeniami, byśmy byli w niej gospodarzami i decydowali o jej kształcie. Członkowie organizacji z powiatu kozienickiego i samorządowcy w dniach 18-2 maja 2017 r. spotkali się w Marózie z inicjatywy LGD „Puszcza Kozienicka” na XVI spotkaniach organizacji działających na obszarach wiejskich. Trzy dni upłynęły pod znakiem wykładów, warsztatów i dyskusji. Nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę. W Spotkaniu udział wzięło ponad 300 osób z całej Polski. Z naszego powiatu uczestniczyło 15 osób, przedstawicieli organizacji pozarządowych i władz samorządowych.

Otwarcia spotkania dokonali Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” oraz Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ciekawym punktem inauguracji były też wystąpienia prof. Magdaleny Fikus i wykład nt. Człowiek w niewoli genów. W tematykę Spotkania wpisało się też wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Adama Bodnara.

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w różnego rodzaju warsztatach, grach plenerowych , wykładach.

Drugi dzień Spotkania zakończył się kolacją przy ognisku, wspólnymi tańcami oraz występami grup – uczestników tegorocznego zjazdu w ramach festiwalu słowiańskich upiorów. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

Spotkania w Marózie to nie tylko edukacja, ale też dobra zabawa. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Zapraszamy do marózowej galerii zdjęć.