Już po raz czwarty panie z Kół Gospodyń Wiejskich stanęły w konkursowe szranki, aby pokazać, że zasługują na miano najlepszego koła z terenu powiatu kozienickiego!!!

Gospodarzem tegorocznej edycji była gmina Magnuszew. A impreza odbyła się na terenie  targowiska „Magnuszewski Rynek”.

Organizatorem IV Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej były: Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”, Związek Gmin Ziemi Kozienickiej oraz gmina Magnuszew. Imprezę współorganizowały gminy:  Gniewoszów, Kozienice, Sieciechów, Głowaczów, Garbatka -Letnisko i Grabów nad Pilicą.

Spotkanie poprowadzili pracownicy Stowarzyszenia LGD “Puszcza Kozienicka” – Izabela Śmietanka oraz Aleksandra Wieczorek.

Do tegorocznego przeglądu zgłosiło się 13 Kół Gospodyń Wiejskich  z terenu powiatu kozienickiego.

W przeglądzie wzięły udział: KGW w Brzózie, KGW „Basinowianki” w Basinowie, KGW „Aktywne Kobiety” w Chmielewie, KGW w Świerżach Górnych, KGW w  Wilczkowicach Dolnych”, KGW „Zakrzewianki” w Zakrzewie, KGW w Sieciechowie, KGW „Słowickie Dziewczyny” w Słowikach Folwark, KGW „Psarzanki” w Psarach, KGW „Marianianki” w Marianowie, KGW “Babeczki z pieprzem i solą” w Nowej Wsi, KGW „Sarenki” w Sarnowie, KGW „Babeczki w Trzebieniu”- Trzebień.

Tegoroczny przegląd był wyjątkowy ponieważ towarzyszyła mu równolegle ogólnopolska impreza kulinarna, a mianowicie Bitwa Regionów – Piknik z  Produktem Polskim  – eliminacje powiatowe organizowane przez KOWR, ARiMR oraz Powiat Kozienicki reprezentowany przez Storostę Krzysztofa Wolskiego. W Bitwie Regionów udział wzięło  KGW z powiatu kozienickiego. Zwycięzca  I – miejsca  KGW „Głowaczowianki „ z Głowaczowa, będzie reprezentowało nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich Bitwy Regionów.

Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali: Irena Bielawska – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” , Piotr Kozłowski –  Burmistrz Gminy Kozienice, Starosta Powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski oraz Marek Drapała – Wójt Gminy Magnuszew. Organizatorzy poinformowali zebranych gości o przygotowanych przez organizatorów obowiązkowych konkursach , w których brały udział zgłoszone KGW. A były to: konkurs na najładniejsze stoisko, konkurs – występ artystyczny oraz konkurs kulinarny na wykonanie jednej potrawy regionalnej.

Motywem przewodnim tegorocznego IV Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej było hasło „ Warzywno-Owocowy Zawrót Głowy”. Jury mogło spróbować różnorodnych naleśników, sałatek, ziemniaków pieczonych, kotlecików czy też rolad i zapiekanek, a także ciast z owocami. A wszystkie potrawy przygotowane zostały po prostu po mistrzowsku i pięknie podane. Ponadto na stoiskach KGW znalazło się mnóstwo różnorodnych i przepysznych frykasów, także nikt z imprezy nie wyszedł głodny.

W każdym konkursie obowiązkowym maksymalna  ilość punktów do zdobycia wynosiła – 10. Jednak to suma zdobytych punktów we wszystkich 3 konkursach wyłoniła laureatów IV Przeglądu KGW Ziemi Kozienickiej.

Oceny w zaplanowanych konkursach dokonało jury konkursowe w składzie: Sylwia Wasik – Przewodnicząca, Barbara Gontarek, Krystyna Kondeja, Barbara Sobota oraz Maciej Baran.

Podczas, gdy jury oceniało przygotowane przez uczestników stoiska promocyjne, degustowało konkursowe potrawy, na scenie zaprezentowały się: zespół dziecięcy „Magnuszewskie Nutki”  i Zespół “Słowiczanki”.

Następnie przyszedł czas na prezentacje artystyczne uczestników przeglądu. Na scenie mogliśmy zobaczyć skecze, przedstawienia oraz wysłuchać wierszy i ludowych piosenek. Śmiechu było co niemiara, bo kreatywność uczestników okazała się ogromna.

Oprócz stoisk ze smakołykami, można było odwiedzić stoiska twórców regionalnych oraz posmakować lokalnych miodów.

Na zakończenie przeglądu nastąpiło podsumowanie imprezy, w tym ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. W tym roku oprócz nagród głównych i wyróżnień,  wszystkie KGW, które w tym roku nie stanęły na podium, otrzymały bony o wartości 300 zł za uczestnictwo w przeglądzie.

Jury przyznało następujące nagrody:

I nagroda bon o wartości  2000 zł –  KGW  „Basinowianki”- Basinów                

 II nagroda bon o wartości 1500  zł – KGW “Sarenki” – Sarnów                             

 III nagroda bon o wartości 1000 zł –  KGW  „Brzóza”

 I wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW  „Sieciechów”

 II wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW “ Psarzanki” – Psary

 III wyróżnienie – bon o wartości 500 zł – KGW “ Babeczki z Trzebienia”

Pozostali uczestnicy otrzymali ufundowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka” bony o łącznej wartości 2100 zł, każde KGW bon o wartości 300 zł.

Przegląd zakończył występ „ Kapeli Niwińskich”.

Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!

Do zobaczenia za rok!!!

zdjęcia: archiwum LGD, Starostwo Powiatowe w Kozienicach