Dzień wczorajszy upłynął naszemu stowarzyszeniu pod smakowitym znakiem ziemniaka. Corocznego “króla” imprezy, która odbywa się w Muzeum Wsi Radomskiej.

Festiwal ziemniaka organizowany jest w skansenie od kilkunastu lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Celem imprezy  jest przybliżenie turystom nie tylko codziennego życia na dawnej wsi radomskiej, ale przede wszystkim pokazanie sezonowych prac polowych.

Jak zwykle program festiwalu był bardzo bogaty. Na polach muzealnych odbyły się różnorodne pokazy, w tym pokaz ręcznego kopania ziemniaków, siewu, orki czy bronowania. W zagrodach mogliśmy zobaczyć między innymi warsztaty tkactwa, pokazy ręcznej obróbki lnu, cięcia sieczki oraz wyplatania koszy na ziemniaki, w wykonaniu członka naszego LGD – wikliniarza Grzegorza Gordata.


Na scenie zaprezentowały się kapele wiejskie, które przygrywały do tańca. Dodatkowo odbył się kiermasz twórczości ludowej i lokalnych produktów. Nie zabrakło oczywiście stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, które przyciągały swoimi smakołykami.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się  nasz namiot, w którym prym wiodły panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Zakrzewianki” w Zakrzewie. Oprócz gorącej grochówki i bigosu, można było u nas posmakować przepysznych ciast, faszerowanych muszelek, sałatki ziemniaczanej i tradycyjnych placków oczywiście z ziemniaka. Dodatkowo dzieci mogły spędzić czas w naszym artystycznym kąciku i pod okiem malarki Urszuli Pawlak pomalować serduszka z drewna. Miłośnicy literatury  też znaleźli coś dla siebie, bo na naszym stoisku zaprezentowaliśmy kilka ciekawych pozycji literackich.

Podczas festiwalu odbył się również pokaz kulinarny Karola Okrasy i konkurs na „Potrawę regionalną z ziemniaków”, w którym pierwsze miejsce zajęły nasze koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Oleksowie.