Okolice Muzeum Regionalnego w Kozienicach w dniu 14 kwietnia zamieniły się w kiermasz palm, wypieków i pisanek wielkanocnych. Tego dnia odbył się już po raz kolejny kozienicki Dzień Pisanki Wielkanocnej.
Pisanki to obowiązkowy element świąt wielkanocnych. Pojawiają się one w koszyczku ze święconką i jako dodatek do wiosennych ozdób.
To właśnie tutaj odbywały się warsztaty zdobienia pisanek metodą batiku i oklejania.
Prawdziwa metoda batiku to: „technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.
Na wspólne zdobienie pisanek techniką batiku i oklejania zapraszał osobiście dyrektor muzeum Krzysztof Reczek wręczając przechodnią puste wydmuszki.
Nie mogło zabraknąć również kiermaszu wielkanocnego z wyrobami twórców regionalnych, na którym mogliśmy podziwiać oraz nabyć m.in.: koszyczki święcone, serwetki szydełkowe, ptaszki i kozienickie palmy wielkanocne.
Nowością w tym roku dzięki zaangażowaniu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” w wydarzeniu wzięły udział lokalne Koła Gospodyń Wiejskich: Koło Gospodyń Wiejskich „Głowaczowianki” z Głowaczowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Nasz Borek”, Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z Pieprzem i Solą” z nowej Wsi, Stowarzyszenie „Wesołe Słoneczka z Cecylówki”, gdzie można było skosztować wielkanocnych potraw takich jak: babki, żurek, biała kiełbasa i różnego rodzaju serniki. To wydarzenie wprowadziło całą społeczność w nastrój zbliżających się świąt i przypomniało, że Wielkanoc tuż, tuż.