Już po raz dwudziesty rolnicy z gminy Kozienice podziękowali za tegoroczne plony. Tym razem impreza odbyła się 18 sierpnia w Ryczywole.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, która odbyła się w kościele pw. Świętej Katarzyny. Następnie korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej OSP z Kozienic przemaszerował na plac OSP.

Zebranych gości powitali serdecznie Burmistrz Piotr Kozłowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Sucherman, którzy podziękowali rolnikom za trudy ich codziennej pracy.

Zgodnie z tradycją, ceremonii dożynkowej przewodzili Starosta i Starościna dożynkowi. Tym razem w ich rolę wcielili się Leszek Matuszewski i Beata Mulazzani-Bienias, którzy przekazali na ręcę burmistrza symboliczny bochenek chleba.

Jednym z najważniejszych elementów uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców i warzyw oraz polnych kwiatów. Tym razem główną nagrodę zdobył wieniec z Ryczywołu.

Następnie przyszedł czas na uroczyste dzielenie się chlebem oraz wystąpienia zaproszonych gości.

Tradycyjnie uroczystościom dożynkowym towarzyszyły liczne stoiska promocyjne. Nie zabrakło także wystaw oraz prezentacji twórców regionalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również nasze stoisko, na którym zaprezentowaliśmy materiały promocyjne oraz przygotowaliśmy degustację soków wytłaczanych ze świeżych owoców oraz przepysznych mleczno – owocowych koktajli.

Po raz pierwszy podczas dożynek swoimi kulinarnymi umiejętnościami mogły pochwalić się nowo powstałe Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia, a wśród nich: KGW Nowa Wieś „Babeczki z pieprzem i solą”, KGW Samwodzie, KGW Psary, KGW Brzeźnica, KGW Świerże Górne oraz Stowarzyszenie „Kwiat Lipy”.

Nie zabrakło również najstarszego koła z terenu powiatu kozienickiego, a mianowicie Stowarzyszenia „Nowoczesna Gospodyni” ze Stanisławic, które uczestników dożynek rozpieszczało swoją Kapustą dębową oraz regionalnym ciastem z gruszek – Gruscokiem.

Podczas dożynek odbył się konkurs na najlepszą potrawę w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwsze miejsce zajęły gołąbki w dwóch odsłonach KGW w Nowej Wsi „Babeczki z pieprzem i solą”- gołąbki z mięsem i ryżem oraz gołąbki ziemniaczane, na które przepis panie z koła gospodyń dostały od swoich babć.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” w imieniu Ministra Rolnictwa wręczył poseł Dariusz Bąk.

Nie zabrakło również bogatego programu artystycznego.

Na scenie wystąpili: Klub Seniora „Złota Jesień”, Klub Seniora „RELAX”, Zespół Ludowy „Skaryszewianki” oraz Kozienicki Duet Akordeonowy. Gwiazdą wieczoru był zespół JAGODA &BRYLANT.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Quatro Band.