W dniach 3-6 października 2023 roku członkowie LGD “Puszcza Kozienicka” mieli przyjemność uczestniczyć w fascynującym wyjeździe studyjnym, który miał miejsce w malowniczych Bieszczadach.

 To niezwykłe doświadczenie, zorganizowane w ramach operacji “Współpraca łączy regiony – dobre praktyki szansą rozwoju obszarów wiejskich”, sfinansowanej z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Wyjazd studyjny pozwolił nam zgłębić tajniki skutecznego rozwoju obszarów wiejskich i wymienić się cennymi doświadczeniami.

Organizatorem wyjazdu była Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej w partnerstwie z Powiatem Myszkowskim, Lokalną Grupą Działania „ Puszcza Kozienicka” oraz Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior. W wyjeździe wzięło udział 30 osób, reprezentujących cztery województwa: mazowieckie, lubelskie, lubuskie oraz śląskie, w tym 5 członków z naszego LGD “Puszcza Kozienicka”. Różnorodność naszych perspektyw i doświadczeń pozwoliła na owocne dyskusje i ciekawą wymianę poglądów.

Przez cztery dni mieliśmy okazję zwiedzić obszar dwóch Lokalnych Grup Działania: LGD Zielone Bieszczady i LGD Nasze Bieszczady. Naszym głównym celem było zrozumienie, jakie dobre praktyki mogą wpływać na rozwój lokalny i wspierać włączenie społeczne mieszkańców obszarów wiejskich. To także okazja do nawiązania cennych kontaktów i budowania współpracy międzyregionalnej.

W trakcie wyjazdu mieliśmy okazję odwiedzić wiele fascynujących miejsc, takich jak Szkoła Rzemiosł Bieszczadzkich, Bieszczadzka Kolejka Leśna, czy imponująca Zapora wodna w Solinie. Dodatkowo, mieliśmy okazję poznać się z lokalną kulturą i historią dzięki wizycie w centrum informacji turystycznej – Galerii Bieszczadzkiej w Lesku i nie tylko.

Podsumowując, wyjazd studyjny był nie tylko inspirujący, ale także edukacyjny. Dzięki niemu poszerzyliśmy naszą wiedzę o rozwoju obszarów wiejskich i zdobyliśmy nowe spojrzenie na dobre praktyki. Jest to bez wątpienia cenny krok naprzód w naszej misji wspierania rozwoju lokalnego i włączania społecznego.