Dnia 1 września 2017 r. w sali na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyła się wystawa – przegląd 30-lecia twórczości Józefa Kondeji.

Przybyłych licznie gości powitała Elwira Kozłowska – dyrektor Kozienickiego Domu Kultury oraz Agnieszka Bieńkowska pracownik kozienickiego Domu Kultury oraz opiekun artystyczny Grupy Twórczej „Vena”. Następnie jubilat opowiedziały zebranym o początkach swojej twórczości oraz ogromnej miłości i pasji rzeźbiarskiej. Wystawę uświetnił występ zespołu „Złota Jesień” oraz przepyszny tort.

Gratulacji i podziękowań nie było końca. W imieniu Zarządu oraz pracowników biura LGD serdeczne podziękowania za wiele lat współpracy oraz promocje kultury Ziemi Kozienickiej złożyły Irena Bielawska – Prezes Stowarzyszenia LGD „Puszcza Kozienicka oraz Izabela Śmietanka – specjalista ds. projektów.


Józef Kondeja – Urodził się w Kuźmach koło Kozienic. Od dziecka związany z wsią, na której zetknął się nie tylko z obrzędami i zwyczajami ludowymi, ale także z ciężką pracą. Wychowanie w otoczeniu natury, będzie potem rzutowało zarówno na życie, jak i twórczość artysty. Już jako mały chłopiec Józef Kondeja przejawiał talent do rysunku, uciekał w świat zwierząt i przyrody. Zanim zmierzył się z drewnem zaczynał od styropianu. Pierwszą pracą była postać Matki Boskiej, wyrzeźbiona zwykłym, kuchennym nożem. Zadebiutował w 1988 roku prezentując swoje prace na wystawie zorganizowanej przez kielecki oddział PAX. Rzeźby Józefa Kondei, utrzymane w konwencji ludowej, cechuje ogromna siła wyrazu oraz indywidualny wyraz. W jego twórczości dominują głównie tematy przyrodnicze. Obok motywów roślinnych, prezentuje artysta cudowny świat zwierząt, urzekający bogactwem kolorów i rozmaitością form. Jego ulubionymi pracami są także anioły, postacie świętych oraz szopki, z których jest bardzo dumny. Wzory do swoich prac czerpie artysta z literatury oraz otaczającej go przyrody południowego Mazowsza. Pomysły podsuwa mu również wyobraźnia oraz struktura samego materiału. Pan Józef tworzy też płaskorzeźby ukazujące różnorodnie tematyczne scenki rodzajowe. Z tworzyw preferuje lipę i topolę. Do swojej pracy używa także własnoręcznie wykonanych narzędzi. Swój dorobek prezentował artysta na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Na swoim koncie ma również udział w kilku plenerach sztuki, w tym dwóch międzynarodowych. W 1997 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Należy także do Grupy Twórczej „Vena” oraz jest członkiem LGD „Puszcza Kozienicka”. Aktywnie uczestniczy w konkursach, plenerach, kiermaszach oraz życiu artystycznym Kozienic. Za swoją pracę artystyczną otrzymał wiele dyplomów i odznaczeń. Jednym z nich jest odznaka Zasłużony Działacz Kultury nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wystawa prac Józefa Kondeji czynna będzie do 24 października 2017 r.

Serdecznie zapraszamy i jeszcze raz gratulujemy!!!