
12 maja 2026 r. w hotelu Windsor w Jachrance odbyła się konferencja pn. „Rola partnerstwa w 20-leciu rozwoju lokalnego na obszarze LGD Zalew Zegrzyński”, połączona z jubileuszem 20-lecia działalności Stowarzyszenia.
Było to wyjątkowe spotkanie podsumowujące dwie dekady aktywnej działalności LGD „Zalew Zegrzyński” na Mazowszu. Wydarzenie stało się czasem wspomnień, podziękowań i wzruszeń, ale także rozmów o przyszłości oraz dalszym rozwoju lokalnych społeczności, które wciąż mają ogromny potencjał i wiele pomysłów do realizacji.
Podczas konferencji Pan Edward Trojanowski Prezes Zarządu LGD „Zalew Zegrzyński” przedstawił efekty wdrażania programu LEADER oraz działania realizowane na obszarze gmin objętych partnerstwem. Przez około 20 lat Stowarzyszenie skutecznie wspiera rozwój obszarów wiejskich, pozyskując środki zewnętrzne w kwocie ponad 100 mln zł i realizując projekty służące mieszkańcom regionu.
W uroczystości uczestniczyło liczne grono gości, partnerów oraz osób od lat współpracujących ze Stowarzyszeniem. Obecni byli również przedstawiciele samorządów z terenu działania LGD i spoza niego, a także przedstawiciele instytucji wspierających rozwój obszarów wiejskich, w tym: · Anna Katarzyna Brzezińska -Członek zarządu Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Łukasz Brzeziński – Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie medali „Pro Masovia”, przyznanych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju regionu.
W jubileuszu uczestniczyło również Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”, które reprezentowała Prezes Zarządu Irena Bielawska. Podczas uroczystości złożyła gratulacje z okazji jubileuszu oraz wręczyła na ręce Prezesa Edwarda Trojanowskiego okolicznościowy dyplom i drobny upominek. LGD „Puszcza Kozienicka’ od 2009 roku aktywnie współpracuje z „Zalewem Zegrzyńskim ” w ramach Mazowieckiej Sieci LGD.
W swoim wystąpieniu podkreślono, że LGD „Zalew Zegrzyński” od lat z powodzeniem wdraża ideę LEADER, wspierając rozwój obszarów wiejskich i realnie zmieniając oblicze gmin należących do partnerstwa. Dzięki determinacji, współpracy i zaangażowaniu lokalnych środowisk udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw służących mieszkańcom oraz wzmacniających potencjał regionu.
LGD „Zalew Zegrzyński” stała się przykładem skutecznej współpracy samorządów, organizacji społecznych, przedsiębiorców i mieszkańców, budując silny, aktywny i przyjazny region. Działania Stowarzyszenia nie tylko rozwijają infrastrukturę i lokalną przedsiębiorczość, ale przede wszystkim integrują społeczność oraz wzmacniają poczucie wspólnoty.
Z okazji jubileuszu Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka” złożyło serdeczne życzenia dalszych sukcesów, niegasnącej energii do działania, inspirujących pomysłów oraz kolejnych projektów służących mieszkańcom regionu.















