Zakład Cukierniczy Krzysztofa Lenarczyka to firma rodzinna z wieloletnią tradycją.

Przygoda z cukiernictwem rozpoczęła się pod koniec lat 60-tych, kiedy to rodzice oraz wójkowie Pana Krzysztofa wpadli na pomysł otworzenia cukierni w Kozienicach. I chociaż w owym czasie nie było łatwo otworzyć działalność gospodarczą, upór rodziny Lenarczyków spowodował, że ówczesne władze pozwoliły na przystosowanie pomieszczeń piwnicznych w domu wujka Pana Krzysztofa – Janka pod działalność cukierniczą. W ten oto sposób powstała spółka Kowalski-Lenarczyk z pierwszym punktem sprzedaży przy ul. Warszawskiej 3 w Kozienicach, który szybko stał się bardzo obleganą przez klientów cukiernią.

Po pewnym czasie spółka została rozwiązana. Dopiero 7 maja 1979 roku Wydział Handlu w Kozienicach wydał zezwolenie na powstanie Zakładu Cukierniczego przy ul. Warszawskiej 52 i tę datę przyjmuję jako początek powstania firmy. Od 1986 roku właścicielem firmy jest Pan Krzysztof.

W zakładzie cukierniczym oprócz szeregu słodkości w postaci tortów i różnego rodzaju ciast oraz ciasteczek produkowana jest tradycyjna Kozieniczanka. Słodki przysmak, którego receptura pochodzi sprzed 50 lat i do dnia dzisiejszego pozostaje niezmieniona.

Kozieniczanka to ciasto zwane popularnie przekładańcem luksusowym. Składa się z kilku warstw ciasta przekładanych nie tylko pysznym, lekkim kremem, dżemem, ale również słodkimi rodzynkami. Ciasto bardzo lekkie, troszkę pracochłonne, ale efekt końcowy wynagradza poświęcony mu czas.

Początkowo kozieniczanka była traktowana jako ciasto niezwykle wykwintne a jego produkcja ograniczała się wyłącznie do okresu przedświątecznego. Miało to bezpośredni związek z trudnościami w zdobyciu stosowanych do produkcji ciasta rodzynek.

Dzisiaj Kozieniczanka, uwieńczona czekoladowym logiem z koziołkiem – symbolem Kozienic stanowi wiodący produkt w sprzedaży zakładu oraz założonej przez Pana Krzysztofa w 2010 roku Kawiarni Słodki Leniuch.

Krzysztof Lenarczyk. Zakład Cukierniczy
ul. Warszawska 52
26-900 Kozienice
tel. 48 614 66 92

Kawiarnia Słodki Leniuch
ul. Warszawska 34
26-900 Kozienice