„Niech dzisiejszy dzień będzie podziękowaniem za tegoroczne żniwa…” – tymi słowami powitał zgromadzonych gości, gospodarz tegorocznych Dożynek Powiatu Kozienickiego Wójt Gminy Sieciechów Arkadiusz Guba.

Uroczystości odbyły się w niedzielę 25 sierpnia na boisku sportowym przy Zespole Placówek Oświatowych im. Armii Krajowej w Sieciechowie.

Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Sieciechowie. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński.

Następnie korowód dożynkowy, w asyście Kapeli Henryka Gwiazdy przemaszerował na boisko sportowe.

    

                      

Zebranych gości powitali serdecznie Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung oraz Wójt Gminy Sieciechów Arkadiusz Guba.

„W sposób szczególny witam głównych adresatów dzisiejszego święta, czyli rolników z powiatu kozienickiego”. „Życzę, aby wszystkie momenty rolniczej pracy przynosiły radość oraz dobre plony i dobre życie dla rolników i ich rodzin” – mówił wójt Arkadiusz Guba.

„Drodzy rolnicy życzę mimo przeciwności i przeszkód by praca na roli zawsze przynosiła wam ogromną satysfakcję, ale również wymierne korzyści” – dodał starosta kozienicki Andrzej Jung.

Głos zabrali także zaproszeni goście – Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski. List od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Marek Suski – Szef Gabinetu Politycznego Premiera RP.

Tuż po przemówieniach odbyło się wręczenie odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa”, która jest najwyższej rangi odznaczeniem w zakresie działalności na rzecz rozwoju rolnictwa, nadawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla osób działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Następnie przyszedł czas na uroczyste dzielenie się chlebem. Starostowie dożynek Agnieszka Ciesielska i Karol Majdak przekazali na ręce gospodarzy chleb – symbol tegorocznych zbiorów.

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na nagrody i wyróżnienia dla laureatów poszczególnych konkursów.

W tym roku najładniejszy wieniec dożynkowy przygotowała gmina Magnuszew, a najsmaczniejszą potrawę z jabłek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec.

W konkursie na najładniejsze stoisko – zorganizowanym przez nasze stowarzyszenie, trzy równorzędne nagrody w kwocie 500 złotych otrzymały: KGW „Nasz Borek”, KGW „Babeczki z pieprzem i solą” – Nowa Wieś oraz KGW Sieciechów. Nagrody wręczyli Prezes Zarządu Irena Bielawska oraz Igor Czerwiński – I Wiceprezes.

Podczas imprezy można było również odwiedzić liczne stoiska promocyjne.

Dużym zainteresowaniem cieszył się namiot, zorganizowany przez LGD “Puszcza Kozienicka”,w którym panie z Kół Gospodyń Wiejskich serwowały swoje pyszności a nasze stowarzyszenie częstowało świeżymi sokami oraz koktajlami.

zdjęcie: kozienice24.pl

Podczas dożynek miała również miejsce niespodzianka, przygotowana przez nasze stowarzyszenie. A mianowicie degustacja pieczonego prosiaka, na którą zaprosili prezes Irena Bielawska, wójt Arkadiusz Guba i starosta Andrzej Jung.

Znalazło się i coś dla ducha. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentował zespół „Słowianki” oraz zespół Mejk. Po nich zobaczyliśmy występy artystyczne młodzieży ze szkół z terenu gminy Sieciechów oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Babeczki z pieprzem i solą” z Nowej Wsi. Zabawę taneczną rozkręcili zespół „TerazMy” oraz zespół „THE ACORDS”.