Jak co roku Dożynki Powiatu Kozienickiego przyciągnęły setki ludzi. Tym razem gospodarzem była Gmina Magnuszew.

To była już 13 edycja imprezy, podczas której rolnicy z terenu całego powiatu kozienickiego podziękowali za tegoroczne plony. Tym razem nasze Stowarzyszenie było jednym ze współorganizatorów imprezy. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca “Furmani” przemaszerował na plac Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych.

Oficjalnego otwarcia imprezy oraz powitania gości dokonali gospodarze dożynek – starosta Andrzej Jung i wójt gminy Magnuszew Marek Drapała. Spotykamy się tu dziś na jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym regionie. Dożynki są wyjątkową okazją do podziękowania wszystkim rolnikom za wysiłek i codzienny trud – mówił starosta Andrzej Jung.

A że dożynki nie mogłyby się odbyć bez tradycyjnego obrzędu dzielenia się chlebem – na ręce starosty symboliczny bochenek przekazali starostowie dożynek. W tym roku byli to Hanna Makuch z Boguszkowa i Ryszard Smykiewicz z Magnuszewa.

Jednym z najważniejszych elementów uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców i warzyw oraz polnych kwiatów. Tym razem główną nagrodę zdobył wieniec reprezentujący gminę Garbatka – Letnisko. Podczas obchodów wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Tym razem otrzymało je 18 osób.

Gospodarz imprezy – wójt Marek Drapała wręczył także medale “Zasłużony dla Gminy Magnuszew”, które trafiły na ręce działaczy społecznych z tego terenu. Uczestnicy imprezy mogli ponadto obejrzeć bogaty blok artystyczny oraz wziąć udział w konkursach przygotowanych przez ODR oraz KRUS.

Jako pierwszy na scenę wkroczył zespół Furmani. Następnie zespół Relaks z Kozienic. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się występ Mariusza Kalagi oraz zespołu disco polo Kordian. Magnuszewską publiczność bawił także Kabaret “Na chwilę”.

Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół The Accords.

Tradycyjnie uroczystościom dożynkowym towarzyszyły ekspozycje gospodarstw agroturystycznych, firm i przedsiębiorstw. Nie zabrakło także różnorodnych stoisk informacyjnych, wystaw oraz prezentacji twórców ludowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również nasze stoisko, na którym utworzyliśmy punkt konsultacyjny dla potencjalnych wnioskodawców oraz prezentowaliśmy nasze wydawnictwa promocyjne, w tym najnowsze „Pieśni i przyśpiewki Ziemi Kozienickiej”.