Zdrowa żywność- ważna sprawa, witaminy to podstawa, a w owocach i warzywach moc witamin się ukrywa. W dniu 21 marca 2017r w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gniewoszowie odbyła się już po raz 8 akcja Promująca Zdrowy Styl Życia pod hasłem: „Warzywno- owocowy zawrót głowy”.

Akcja przebiegała w ZSP w Gniewoszowie, udział wzięli uczniowie klas I – VI -150, rodzice, goście oraz Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka” jako jeden z partnerów projektu. Zabawa trwała od godz. 8.20 – 14.00. Od godzin rannych rodzice uczniów i uczniowie przygotowywali owocowo – warzywne smakołyki: szaszłyki, koreczki, oraz sałatki.

Samodzielnie wykonane potrawy w przerwach warsztatowych uczniowie mogli degustować.

Całe wydarzenie rozpoczęto przedstawieniem p.t. ”Spór o ważność warzyw i owoców” przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem Pani Aleksandry Kicińskiej.

Młodzi aktorzy w oryginalnych strojach w sposób humorystyczny podali 5 powodów dla których warto jeść owoce i warzywa:

 1. Wzmocnisz odporność, przecież nie została ci dana raz na zawsze. Niszczy ją niezdrowy tryb życia i stres, a odbudowuje dieta bogata w owoce i warzywa. Zawierają one składniki, dzięki którym ścianki komórek stają się dla bakterii i wirusów barierą trudną do przebicia się. Są to: witamina K, żelazo i witamina C.
 2. Dłużej zachowasz młodość. Wrogiem młodego wyglądu są wolne rodniki. Powstają w wyniku przemian metabolicznych i doprowadzają do starzenia się organizmu. To proces naturalny, ale możesz go spowolnić, dzięki warzywom i owocom bogatym w: witaminę E, rutynę i beta-karoten.
 3. Nie zagrozi ci nadwaga. Lubisz skusić się na tuczący smakołyk? Bądź sprytna. Do kanapki z szynką dołóż dwa listki sałaty, placki ziemniaczane zjedz z surówką z marchewki, do gulaszu wypij szklankę soku pomidorowego. Dopóki będziesz jadła dużo warzyw, na pewno nie utyjesz. Są niskokaloryczne, a szybko wypełniają żołądek; zawierają dużo błonnika, który zmniejsza wchłanianie tłuszczu i ułatwia oczyszczanie organizmu; przyspieszają przemianę materii; nawadniają organizm.
 4. Ochronisz się przed miażdżycą. Im więcej będzie w twojej diecie zieleniny, tym większa szansa, że choroby cywilizacyjne cię ominą. Ważne są w tym wypadku: pektydy i flawonoidy.
 5. Zapewnisz sobie sokoli wzrok. Zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) i zabezpieczają przed kurzą ślepotą.
  Następnie głos zabrała Pani dyr. Teresa Filiks, która powitała gości, podziękowała partnerom :
  • Stowarzyszeniu Lokalnej Grupy Działania w Kozienicach której celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej i działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, reprezentowanym przez Prezes Stowarzyszenia Panią Irenę Bielawską.
  • Pani Dorocie Skuza SMARGO
  • Pani Agnieszce Rokicie Restauracja pod Lipą
  • Państwu Edycie i Tomaszowi Piwońskim
  • Ogromne podziękowania skierowała do Kierownictwa sklepów:
   • Kaufland Dęblin
   • Kaufland Puławy
   • Cerrefour Puławy
   • Państwu Edycie i Piotrowi Włodarczykom,którzy przekazali owoce i warzywa na dzień owocowo warzywny.

Uczniowie mogli też poznać i spróbować mało znane owoce i warzywa.

W dalszej części uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzycznych, wraz z uczestnikami orkiestry warzywnej „Paprykalaba” wykonywali instrumenty muzyczne z warzyw, dzięki którym eksperymentowali w poszukiwaniu dźwięków jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału.

Paprykolaba pozwala rozwijać potencjał muzyczny i aktorski każdemu . W myśl zasady:” każdy potrafi” każdy uczestnik warsztatów mógł przygotować sobie instrument. Uczniowie uczyli się również rzeźbić w warzywach i owocach pod kierunkiem Pana Tomasza Wodzińskiego to ciekawa propozycja na kreatywne i atrakcyjne spędzenie czasu.

Atrakcją okazały się również zajęcia fitness prowadzone przez trenerkę Panią Agatę Ślipską i Pana Michała Sawincew. Forma aktywnego wypoczynku, jaką są zajęcia fitness, stanowi naturalny sposób poprawy postawy ciała i zdobycia kondycji.

W części finałowej Pan Wójt Marcin, Szymon Gac, Prezes Stowarzyszenia LGD “Puszcza Kozienicka” Pani Irena Bielawska zostali zaproszeni do komisji wraz z innymi gośćmi . Uczniowie przygotowywali owocowo – warzywne musy, które musieli zaprezentować i zareklamować przed komisją, która , degustowała wykonane musy I przyznawała punkty w skali od 1-3.

Orkiestra warzywna „Paprykalaba” zagrała i zaśpiewała dla nas po raz kolejny, zaprosiła wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Każdy uczeń na swoim własnoręcznie wykonanym instrumencie mógł zostać muzykantem i wspólnie zagrać i zaśpiewać. Była to wspaniała zabawa dla wszystkich uczestników.Uczniowie przygotowywali „wiosnę” – praca plastyczna lub przestrzenna. I jak co roku prac wpłynęło bardzo dużo.Różnorodność i oryginalność prac wzbudzała wśród gości podziw i zachwyt.Punkty za wiosenne stwory przyznane zostały dla klas.

Pan Wójt wręczył wygranej klasie nagrodę-wyjazd rekreacyjno sportowy.

Głos zabrała również Pani Irena Bielawska, która wszystkim podziękowała za wspaniałą zabawę i miło spędzony czas.
Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe – dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw.

Oprócz dobrej zabawy uczniowie otrzymali odrobinę wiedzy o owocach i warzywach jak również byli zachęcani do zdrowego odżywiania co dla rodziców jest zawsze nie lada wyzwaniem.

Cieszymy się, że Nasze Stowarzyszenie mogło włączyć się w tym roku w tak wspaniałą akcję promującą zdrowy styl życia dla dzieci i młodzieży w minie Gniewoszów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów.

Irena Bielawska – Kierownik biura