W dniu 21 marca 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gniewoszowie odbył się X „Warzywno-owocowy zawrót głowy” – akcja mająca na celu promocję zdrowego stylu życia.

Wydarzenie wpisało się w uroczyste świętowanie pierwszego dnia wiosny przez całą społeczność szkolną. Dyrektor szkoły Jarosław Walasek po uroczystym przywitaniu całej społeczności szkolnej i przybyłych gości, zaprosił uczniów do korzystania ze specjalnie dla nich przygotowanej oferty zajęć i warsztatów.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka” zostało zaproszone do wzięcia udziału w akcji i z przyjemnością włączyło się do działań edukacyjnych zachęcających do częstego sięgania po owoce i warzywa. Pracownicy Biura przeprowadzili z uczniami warsztaty „Owocowo-warzywne soki i koktajle”. Kolejne grupy uczestników mogły degustować różne kompozycje smakowe przygotowywanych soków i koktajli owocowych i warzywno-owocowych. Ponadto, uczniowie samodzielnie mogli komponować bukiety przeznaczonych do blendowania i wyciskania warzyw i owoców. Wyobraźnia nie zawiodła i niektóre połączenia zasługiwały na miano eksperymentalnych, ale za każdym razem uzyskiwaliśmy bardzo smaczne efekty. Uczniowie kierowali się swoimi preferencjami owocowo-warzywnymi, ale też często ulegali namowom na degustację dotychczas unikanych warzyw czy owoców. Jesteśmy przekonani, że w praktyczny i atrakcyjny sposób udało nam się utrwalić prawdę o korzystnym wpływie naturalnych posiłków na codzienne funkcjonowanie.

Program obchodów pierwszego dnia wiosny był bardzo bogaty, ale wspólnym mianownikiem był miło spędzony czas oraz promocja zdrowego stylu życia. Bowiem, oprócz warsztatów fotograficznych, kulinarnych, warsztatów przyrządzania zdrowych koktajli i soków czy owocowo-warzywnego poczęstunku, uczniowie uczestniczyli również zajęciach z instruktorami sportowymi.

Wiosna została przywitana w niezwykle kolorowych okolicznościach, biorąc pod uwagę nie tylko dekoracje, stroje, ale również warzywno-owocowe posiłki.

Na uroczystym apelu podsumowującym wydarzenia dnia, miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawszego warzywno-owocowego Stworka-Potworka”. Nagrody laureatom oraz upominki pozostałym uczestnikom konkursu wręczyli Wójt Gminy Głowaczów Marcin Szymon Gac oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie.