We wtorek 28 marca 2017r. zorganizowaliśmy warsztaty w prawdziwych kolorach lata. A to dlatego, że tym razem postawiliśmy na barwne kwiaty z bibuły.

Bibułkarstwo to tradycyjne rzemiosło Ziemi Kozienickiej, dzisiaj już niestety zapomniane. Dawniej zajmowały się nim głównie kobiety, zwane kwiaciarkami lub bibułkarkami, które przygotowanymi kwiatami przystrajały swoje domostwa oraz miejsca sakralne z okazji świąt, jak również uroczystości weselnych. Kwiaty z bibuły wykorzystywano również do przybrania wieńców na Wszystkich Świętych, palm wielkanocnych, czy wieńców dożynkowych.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kozienicach. Wzięły w nim udział panie z terenu całego Powiatu Kozienickiego.

Warsztaty poprowadziły panie z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia LGD „PRYM” z Parzęczewa – Donata Bugajska oraz Zuzanna Dutkiewicz, które zaprezentowały historię oraz ciekawostki dotyczące wyrabiania kwiatów z bibuły.

Podczas warsztatów panie miały okazję zapoznać się z materiałami, wykorzystywanymi do wyrobu kwiatów z bibuły, jak również poznały różne techniki bibułkarskie t.j. wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie i sklejanie. I zanim się obejrzeliśmy w ich dłoniach wyrosły przepiękne kwiaty, strzępione, skręcane, wycinane. Smukłe malwy, kuliste hortensje a wszystkie strojne w rozmaite barwy. I aż dziw, że wystarczył tylko pomysł, trochę bibuły oraz kleju, żeby do sali starostwa choć na chwilę zajrzało lato.

*więcej zdjęć znajdziecie Państwo w naszej galerii