W dniach 18 – 19 września 2021 roku odbył się wyjazd studyjny do Kazimierza Dolnego połączony z enoturystyką i szkoleniem, w którym wzięli udział członkowie Rady LGD “Puszcza Kozienicka”.


Wyjazd studyjny ukierunkowany był na wizytację miejsc, gdzie zostało wykorzystane dziedzictwo przyrodnicze, kulturalne, historyczne i kulinarne, jako potencjał związany z rozwojem turystycznym oraz gospodarczym regionu.


Podczas wizyty studyjnej mieliśmy okazję zwiedzić Kazimierz Dolny z przewodnikiem. Kirkut, rynek z zabytkowymi kamieniczkami, kościoły farny i św. Anny oraz Mały Rynek, dawne miejsce handlu. Poznaliśmy także tamtejszy produkt lokalny – kazimierskiego koguta.


Dodatkowo mogliśmy uczestniczyć w Kazimierskim Winobraniu – prezentacji Winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły , zorganizowanym przez Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły i Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, które odbywało się na Rynku.


Następnie, udaliśmy się do miejscowości Rzeczyca, gdzie mieści się druga lokalizacja “Winnicy Wieczorków”, prowadzona przez Pawła Wieczorka, członka Rady LGD. Tam odbyło się szkolenie na temat wina i uprawy winorośli połączone z degustacją. Poznaliśmy historię powstania winnicy i ciekawostki związane z uprawą winorośli. Na terenie winnicy przygotowano uprawy pod rodzaje win białych, czerwonych, a także deserowych. Można tu spróbować odmian na wina białe: Hibernal, Aurora, Bianca, Sibera, Jutrzenka, Seyval Blanc, Muskat Odeski, a także wina czerwone: Rondo i Regent.
Winnica należy do Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze oraz Szlaku Kulinarnego “Smaki Ziemi Kozienickiej”. W 2008 roku wina z Winnicy Wieczorków otrzymały Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt żywnościowy w kategorii napoje.