Wielki Finał za nami. Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zorganizował po raz kolejny Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych. Wytwórcy najsmaczniejszych mazowieckich serów odebrali nagrody z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej oraz Leszka Przybytniaka Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich.

W tegorocznej edycji mieliśmy wyjątkowo dużą konkurencję. W etapie okręgowym prowadzonym w 6 oddziałach MODR wzięło udział 77 uczestników. Do finału zakwalifikowało się 35 z nich.

Ten konkurs pokazuje, że zainteresowanie serami zagrodowymi jest naprawdę duże. Z roku na roku jest coraz więcej uczestników. To nas bardzo cieszy, bo na Mazowszu naprawdę mamy się czym chwalić. Mazowieckie sery są nie tylko przepyszne, ale też wspaniale wyglądają
– powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Mazowsze ma bogate i wieloletnie tradycje serowe. Producenci mleka powszechnie wytwarzali ser twarogowy z naturalnie ukwaszonego mleka. Nieco inaczej wyglądała sytuacja nad Wisłą, w mikroregionie Urzecze i na odcinku Wisły od Płocka do Kozienic, gdzie produkcją serów (typ gouda czy edamski) zajmowali się m.in. osadnicy olenderscy.

Wyroby były oceniane w dwóch grupach: grupa A – produkty z mleka krowiego i grupa B – produkty z mleka innych zwierząt.

W dniu 11 grudnia 2017r. siedmioosobowa Komisja Konkursowa dokonała wyboru i przyznała – I MIEJSCE i główna nagrodę, którą zdobył „SER KOZI BUNDZ Z LIPY”, produkowany w gospodarstwie Pana Dariusza i Agnieszki Purchałów z Lipy, gmina Głowaczów. Jak mówią Państwo Purchałowie to dla nich ogromne wyróżnienie i zaskoczenie, tym bardziej, że w skład Komisji wchodzili też specjaliści z branży.

– W produkcję sera zawsze wkładaliśmy całe serce, dbaliśmy ,żeby produkt był świeży, naturalny i najwyższej jakości tak, aby konsument otrzymywał zdrowy i smaczny serek. Nigdy nie myśleliśmy o rywalizacji, konkursach itp. – dodają.

Gratulacje za zwycięstwo w konkursie oraz podziękowania za promowanie gminy złożył na ręce Państwa Purchałów Wójt Gminy Józef Grzegorz Małaśnicki, który zaznaczył, że gmina zawsze chętnie wspiera rolników, zwłaszcza tych, którzy poprzez swoją działalność kształtują też pozytywny wizerunek gminy.

Treść artykułu oraz zdjęcia: Urząd Gminy Głowaczów