Aż 16 Kół Gospodyń Wiejskich, 5 Stowarzyszeń i 1 Klub Seniora z terenu powiatu kozienickiego wzięło udział w II Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej Głowaczów 2021.

Tym razem, zgodnie z umową, że przegląd jest imprezą przechodnią, zawitaliśmy w niedzielę 25 lipca br.w gminie Głowaczów.

Organizatorem II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej były: gmina Głowaczów, Związek Gmin Ziemi Kozienickiej oraz Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”. Imprezę współorganizowały gminy: Gniewoszów, Kozienice, Sieciechów, Garbatka-Letnisko, Magnuszew i Grabów nad Pilicą.

Spotkanie poprowadzili pracownicy Stowarzyszenia LGD “Puszcza Kozienicka” – Izabela Śmietanka oraz Aleksandra Wieczorek.

Ku ogromnemu zaskoczeniu organizatorów do tegorocznego przeglądu zgłosiło się aż 22 KGW i stowarzyszenia z terenu powiatu kozienickiego. Co znacznie przekroczyło zeszłoroczną frekwencję.

W Przeglądzie wzięły udział: KGW „Babeczki z pieprzem i solą” w Nowej Wsi, KGW w Świerżach Górnych, KGW w Brzeźnicy, KGW „Psarzanki” w Psarach, KGW w Oleksowie, KGW „Nasz Borek” w Borku, KGW „Wólczanki” w Wólce Brzózkiej, KGW „Marianianki” w Marianowie, KGW w Brzózie, KGW „Głowaczowianki” w Głowaczowie, KGW w Bąkowcu, KGW „Zakrzewianki” w Zakrzewie, KGW w Głuścu, KGW w Sieciechowie, KGW „Basinowianki” w Basinowie, KGW „Aktywne Kobiety” w Chmielewie, Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni” w Stanisławicach, Stowarzyszenie „Kwiat Lipy” w Lipie, Stowarzyszenie „Wesołe Słoneczka z Cecylówki Brzózkiej”, Stowarzyszenie „Grabowianie” w Grabowie nad Pilicą, Stowarzyszenie „Słowik” w Starych Słowikach, Klub Seniora Zaciszna Przystań” w Grabowie nad Pilicą.

Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali Hubert Czubaj – Wójt Gminy Głowaczów, Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice i Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Kozienickiej oraz Irena Bielawska – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” , która poinformowała zebranych gości o przygotowanych przez organizatorów konkursach obowiązkowych i konkursie dodatkowym, w których brały udział zgłoszone KGW i Stowarzyszenia.

A były to – konkursy obowiązkowe : konkurs na najładniejsze stoisko, konkurs – występ artystyczny oraz konkurs kulinarny na wykonanie jednej potrawy regionalnej. Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu były potrawy z drobiu, a pomysłowość uczestników nie miała końca. Jury mogło spróbować m.in kurczaka dmuchanego indykiem wypchanego, koguta w kolorowych piórkach, kukuryku na patyku czy kurczaka po hawajsku.

Konkurs dodatkowy dotyczył natomiast ciasta z dowolnymi owocami. I tu na talerzach uczestników pojawiło się niebo, malinowa chmurka a nawet serce gospodyni.

W każdym konkursie obowiązkowym maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosiła – 10. Jednak to suma zdobytych punktów we wszystkich 3 konkursach wyłoniła laureatów II Przeglądu KGW Ziemi Kozienickiej.

Oceny w zaplanowanych konkursach dokonało jury konkursowe reprezentujące przedstawicieli gmin naszego powiatu, współorganizatorów i zaproszonych gości. Jury w pełnym 10- osobowym składzie oceniało dwa z trzech obowiązkowych konkursów: konkurs na najładniejsze stoisko oraz konkurs w zakresie prezentacji artystycznej.

Następnie jury zostało podzielone na dwie, 5-osobowe grupy, które oceniały dwa konkursy kulinarne: “kurczak na stole nie tylko w rosole” – potrawy z drobiu oraz „ Ciasto owocowe”- najlepsze ciasto z dowolnymi owocami.

W konkursie “kurczak na stole nie tylko w rosole” – potrawy oceniali:
1.Anna Plesiewicz – Trzeciak
2. Barbara Gontarek
3. Maciej Baran
4. Edyta Marczak
5. Magdalena Wiśniewska

W konkursie „ Ciasto owocowe”- najlepsze ciasto z dowolnymi owocami oceniali:
1. Sylwia Wąsik
2. Irena Bielawska
3. Elżbieta Wachnik
4. Teresa Sujkowska
5. Martyna Okrój

Podczas, gdy jury oceniało przygotowane przez uczestników stoiska promocyjne, degustowało konkursowe potrawy, na scenie odbyła się prezentacja wszystkich KGW i Stowarzyszeń.

Tuż po nich, w przepięknych folkowych strojach zaprezentował się zespół „Słowiczanki”, z gminy Sieciechów, który działa pod przewodnictwem Mirosławy Pachockiej.

Następnie przyszedł czas na prezentacje artystyczne uczestników przeglądu. Na scenie mogliśmy zobaczyć skecze, przedstawienia oraz wysłuchać wierszy i ludowych piosenek.
Śmiechu było co niemiara, bo kreatywność uczestników okazała sie ogromna.

Poza sceną też można było liczyć na nie lada atrakcje. Oprócz stoisk ze smakołykami, można było odwiedzić stoiska twórców regionalnych czy spróbować miodów z lokalnych pasiek. Dzieci natomiast mogły się wyszaleć na popularnych “dmuchańcach”, czy schłodzić się pysznymi lodami.

Na zakończenie przeglądu nastąpiło podsumowanie imprezy, w tym ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród. W tym roku łączna pula nagród ufundowanych przez Związek Gmin Ziemi Kozienickiej i Lokalną Grupę Działania “Puszcza Kozienicka” wyniosła ponad 8,5 tysiąca złotych, więc było się o co starać.

Jury przyznało następujące nagrody:

– W konkursach obowiązkowych:
I nagroda bon o wartości 2000 zł – KGW w Świerżach Górnych

II nagroda bon o wartości 1500 zł – KGW “Marianianki” w Marianowie

III nagroda bon o wartości 1000 zł – KGW “Aktywne Kobiety” w Chmielewie

I wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – Stowarzyszenie “Słowik” w Starych Słowikach

II wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – KGW „Basinowianki” w Basinowie

III wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – KGW „Głowaczowianki” w Głowaczowie

IV wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – KGW “Babeczki z pieprzem i solą” w Nowej Wsi

V wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – Stowarzyszenie “Kwiat Lipy” w Lipie


– W konkursie dodatkowym na ciasto z owocami:
I nagroda bon o wartości 1000 zł – KGW w Oleksowie

II nagroda bon o wartości 600 zł – KGW w Sieciechowie

III nagroda bon o wartości 500 zł – KGW w Głuścu

IV nagroda bon o wartości 400 zł – KGW „Nasz Borek” w Borku

V nagroda bon o wartości 300 zł – Stowarzyszenie „Grabowianie” w Grabowie nad Pilicą


Przegląd zakończyła dyskoteka “pod chmurką” oraz występ gwiazdy wieczoru – Zespołu EXTAZY.

Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniom i Klubowi Seniora jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!