W czwartek 22 listopada 2018 Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” zorganizowało I Kongres Szlaków Kulinarnych Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

Spotkanie odbyło się w Sali szkoleniowej Hotelu Karo z Mleczkowa, który jest Członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

W kongresie uczestniczyło ponad 50 osób, w tym restauratorzy, producenci żywności, przedstawiciele PTTK, blogerzy kulinarni, jak również przedstawiciele naszego stowarzyszenia – prezes Irena Bielawska oraz Aleksandra Wieczorek – pracownik biura LGD.

Idea Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powstała w szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995. Inicjatywa szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu regionów europejskich, które dbają o to, aby zaoferować mieszkańcom oraz turystom wyborną w smaku, wyjątkową regionalną żywność. Aktualnie sieć zrzesza czterdzieści pięć regionów europejskich, w tym oczywiście Mazowsze.

Głównym celem regionów znajdujących się w sieci jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców. W obrębie regionów członkowskich istnieje regionalna sieć zrzeszająca producentów, przetwórców oraz dystrybutorów regionalnej żywności. Ponieważ dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego tworzy wizerunek i promuje region. Przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości, tworzy również płaszczyznę do współpracy dla wielu przedsiębiorstw w regionie.

Inauguracji kongresu oraz prelekcji dotyczącej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Europie i na Mazowszu dokonał Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Następnie prezes LGD „Razem dla Radomki” Cezary Nowek przedtawił zebranym informacje dotyczące produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych, które stanowią podstawę do rozwoju Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Doliny Radomki”.

Kolejnymi prelegentami byli:

  • Bożena Polak – Stojanowa – Prezes Fundacji Mazowiecka Micha Szlachecka, która wspólnie z Małgorzatą Borkowską z Dworu Mościbrody opowiedziały o Szlaku Mazowieckiej Michy Szlacheckiej,
  • Małgorzata Dąbrowska – Warecki Szlak Jabłkowy – Jabłkowa Warka,
  • Paweł Wieczorek – „Winnica Wieczorków”,
  • Arkadiusz Janus – manager Hotelu Karo, oraz Patryk Jędrusik – szef kuchni restauracji Karo przedstawili temat: Restauracja – w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze na Szlaku Kulinarnym Południowego Mazowsza.

Następnie odbył się panel ekspertów – Międzysektorowa debata dotycząca funkcjonowania i rozwoju Sieci Dziedzictwa Kulinarnego na Mazowszu, w której udział wzięli: Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Anna Siewierska z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Radom, Jacek Junak – przewodnik turystyczny, Monika Bankiewicz – producent żywności, Natalia Różańska – restaurator, Aleksandra Wieczorek – Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”.

Podczas kongresu zostały również przyznane nagrody laureatom konkursu na „Najlepsze produkty tradycyjne i lokalne Południowego Mazowsza”. Można było także spróbować różnorodnych produktów lokalnych m.in. soków Smaczek z Doliny Radomki, serów kozich, dżemu z papryki, pieczywa z Piekarni Wacyn, win z Winnicy Wieczorków, miodów z Pasieki Edwarda Pysiaka, kremu paprykowego restauracji Karo oraz bezy z musem malinowym.