W dniach 22 – 24 maja 2022 roku odbyła się wizyta studyjna w województwie małopolskim, a dokładnie na terenie LGD Stowarzyszenia “Korona Północnego Krakowa” oraz Stowarzyszeniem LGD “Powiatu Wielickiego”.
Wizyta studyjna została zorganizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka” w ramach projektu współpracy pn. „Dziedzictwo Kulinarne Naszą Atrakcją” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania. Projekt realizowany jest we współpracy z LGD Stowarzyszeniem “Korona Północnego Krakowa” oraz Stowarzyszeniem LGD “Powiatu Wielickiego”.

Celem projektu jest zachowanie i promocja lokalnych tradycji kulinarnych, animowanie międzyregionalnej współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na obszarze partnerskich LGD oraz podniesienie atrakcyjności obszarów LGD poprzez wykorzystanie ich walorów kulinarnych i dziedzictwa kulturowego.

Wizyta była okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami na obszarze działania naszych partnerów projektu oraz inicjatywami opartymi na lokalnych zasobach i produktach tradycyjnych.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej w dniu 22 maja było spotkanie z przedstawicielami LGD Stowarzyszenie “Korona Północnego Krakowa” oraz udział w Wiosennym Festiwalu Kulinarnym.
Wiosenny Festiwal Kulinarny został zorganizowany wraz ze Świętem Kwitnącej Jabłoni w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Zagórzycach Dworskich, we współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach.
W ramach festiwalu odbył się konkurs kulinarny, w którym wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenów gospodarzy. Swoje stoiska promujące potrawy lokalne przygotowały również LGD “Powiatu Wielickiego” oraz nasze stowarzyszenie. Naszą LGD reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Świerżach – Górnych, które na tę okazję przygotowało mnóstwo pyszności. Podczas festiwalu mogliśmy spróbować lokalnych potraw mięsnych, jarskich różnorodnych ciast oraz potraw ukraińskich.

Drugi dzień wizyty studyjnej rozpoczął się zwiedzaniem obiektów, które powstały dzięki dofinansowaniu PROW 2014-2020 na obszarze LSR Stowarzyszenia LGD „Powiatu Wielickiego”.
Odwiedziliśmy Dom Kultury w miejscowości Zagórze, w gminie Niepołomice, zmodernizowany dzięki środkom unijnym. Wizytówkę placówki, która kultywuje tradycje ludowe i obrzędy stanowią Zespoły Zagórzanie oraz Mali Zagórzanie.

Następnie obejrzeliśmy inwestycję w miejscowości Brzegi, w gminie Wieliczka.W ramach projektu sztuczny zalew został zaadaptowany, jako teren kąpieliska z plażą i pomostem pływającym. W skład obiektu wchodzi również plac zabaw, zestaw oświetlenia, drogi dojazdowe wraz z chodnikiem oraz elementy małej architektury.

Następnym punktem wizyty była wizyta w Izbie Regionalnej w Niepołomicach.Obiekt datowany jest na drugą połowę XIX wieku. Funkcję Izby Regionalnej zaczął pełnić w 2002 roku. W 2019 roku obiekt przeszedł gruntowną rewitalizację między innymi dzięki środkom unijnym, pochodzącym z funduszy Lokalnej Grupy Działania “Powiatu Wielickiego”.
W Izbie udostępniono zabytkowe eksponaty pochodzące z terenu Niepołomic i okolic. Zgromadzono do zwiedzania przedmioty codziennego użytku: narzędzia gospodarskie, balie, żarna do mielenia ziarna, meble, zastawy stołowe, elementy zdobnicze, historyczne pamiątki. Można tu zobaczyć także tradycyjny piec chlebowy i posmakować niepołomickich rogalików.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Strażaka w Chorągwicy, gdzie odbyły się warsztaty kulinarne. Poprowadziły je panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chorągwicy, które opowiedziały uczestnikom o swojej działalności i o historii powstania słynnych “Chorągwickich kajpusków” – pieczonych pierogów z białym serem i miętą, które są szlagierową potrawą koła. Po teorii przyszedł czas na praktykę, czyli wspólne gotowanie.

Z Chorągwicy ruszyliśmy do Wieliczki, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia trasy turystycznej w Kopalni Soli Wieliczka. Do pokonania mieliśmy 380 drewnianych stopni a do zwiedzenia około 20 komór 135 metrów pod ziemią. I oczywiście bez dwóch zdań było warto bo Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najniezwyklejszych miejsc w Polsce. Od XIII wieku produkowała sól na stoły niemal całej Europy. Wydobycie soli zakończono w 1964 roku a w 1978 roku kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Współcześnie kopalnia jest wciąż czynnym zakładem górniczym, zabytkiem w skali światowej oraz jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce.

Dzień pełen wrażeń zakończyła uroczysta kolacja, w której wzięli udział przedstawiciele zarządów i pracownicy biura LGD Stowarzyszenia “Korona Północnego Krakowa” oraz LGD “Powiatu Wielickiego”.

Ostatni dzień wizyty studyjnej rozpoczął się wizytą w Gospodarstwie Agroturystycznym “We Młynie”, połączoną ze zwiedzaniem winnicy i degustacją win. Gospodarstwo prowadzone jest przez Elżbietę Woźniczkę. Położone jest w Dolinie Prądnika, urokliwym miejscu idealnym na wypoczynek. W 2011 roku gospodarze postanowili założyć winnicę. Do uprawy wybrali dwie odmiany czerwone: rondo i regent oraz trzy białe: solaris, seyval blanc i jutrzenkę. Winnica znajduje się na Małopolskim Szlaku Winnym.