“Plon, niesiemy plon

w gospodarza dom,

żeby dobrze plonowało,

po sto korcy z kopy dało

plon, niesiemy plon”


Ta tradycyjna, żniwna piosenka od zawsze towarzyszy wspaniałemu Świętu Plonów, jakim są niewątpliwie Dożynki Powiatu Kozienickiego.

 W tym roku gospodarzem dożynek była gmina Gniewoszów.

Dożynki to tradycyjne, Słowiańskie Święto Plonów, które tak dawniej,  jak i obecnie, są wspaniałą okazją do złożenia dziękczynienia za zbiory. W Polsce obchodzone są prawdopodobnie już od XVI wieku, kiedy to na ziemiach polskich rozwinęła się gospodarka folwarczno – dworska. Święto plonów to przede wszystkim  doskonała okazja, aby złożyć podziękowania wszystkim rolnikom, za ich codzienną, ciężką pracę.

Uroczystości Dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w intencji rolników i plonów, która odbyła się w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Gniewoszowie.

Następnie barwny korowód, w asyście Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI przemaszerował na boisko sportowe przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gniewoszowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Przybyłych na tę okazję  gości przywitali serdecznie gospodarze – starosta kozienicki Krzysztof Wolski oraz wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac. A że dożynki nie mogłyby się odbyć bez tradycyjnego obrzędu dzielenia się chlebem – na ręce starosty symboliczny bochenek przekazali starostowie dożynek. W tym roku byli to Anna Kozieł z Markowoli oraz Mariusz Bachanek z Wólki Bachańskiej.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście  – wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, posłanka Agnieszka Górska, radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Jednym z najważniejszych elementów uroczystości  była prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców i warzyw oraz polnych kwiatów. Tym razem główną nagrodę zdobył wieniec reprezentujący gminę Sieciechów. Podczas obchodów wręczono także odznaczenia ”Zasłużony dla Rolnictwa”.

Uczestnicy imprezy mogli ponadto obejrzeć bogaty blok artystyczny. Na scenie zaprezentowali się kolejno: Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI, dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Gniewoszów, zespół Kłoczewiacy, zespół “Słowiczanki” oraz Alberto Amati z zespołem.

Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Playboys a dożynkową zabawę taneczną poprowadził zespół C.D.N.

Tradycyjnie uroczystościom dożynkowym towarzyszyły liczne wystawy i konkursy, ekspozycje firm, organizacji oraz kolorowe stoiska twórców regionalnych. Nie zabrakło też przepięknych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, sfinansowanych przez LGD “Puszcza Kozienicka”.

Zainteresowani mogli również wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również nasze, wspólne stoisko z Winnicą Wieczorków, na którym zaprezentowaliśmy materiały promocyjne i informacyjne. Odwiedzający nas goście mogli również skosztować wina oraz tradycyjnego chleba ze smalcem.