Z czekoladą podobno jest jak z życiem – żeby poznać w pełni jej słodki smak, trzeba zaznać i trochę goryczy. Bo czekolada to coś więcej niż zwykły słodycz, to historia, legendy i najlepsza przyjaciółka na gorsze dni.

W związku z tym, że czekolada ma miłośników na całym świecie, niezależnie od wieku postanowiliśmy zorganizować warsztaty tworzenia czekolady. Na słodką wyprawę w świat czekolady zabraliśmy tym razem mieszkańców Gminy Magnuszew.

Warsztaty z tworzenia czekolady odbyły się w piątek 21 października 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Magnuszewie.

Zajęcia poprowadzili prawdziwi pasjonaci czekolady – technologowie żywności Krystyna i Wojciech Turek.

Jednak zanim przeszliśmy do smakowania czekoladowego afrodyzjaku, mogliśmy zapoznać się z fantastyczną historią czekolady, sięgającą niemal 4 tysięcy lat wstecz.

Za pomocą świetnie przygotowanej prezentacji Pan Wojciech Turek przeniósł nas na daleki, afrykański kontynent, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają drzewa kakaowca oraz rosnące na nich ziarna. Chętni mogli również spróbować wysuszonych ziaren.

Dowiedzieliśmy się również jak wielką rolę odegrało ziarno w kulturze Azteków i Majów oraz kto założył pierwszą fabrykę czekolady.

Następnie Pan Wojciech opowiedział na czym polega obróbka ręczna czekolady – od temperowania, czyli rozgrzewania czekolady, jej studzenia po wylewanie tabliczek czekolady i ich dekorowanie.

Z kolei Pani Krystyna zaprosiła uczestników do czynnego udziału w procesie powstawania czekolady. Każdy mógł na chwilę zamienić się w Czekoladowego Mistrza i wykonać swoją tabliczkę oraz własnoręcznie ją ozdobić.

Uwieńczeniem warsztatów było wspólne kosztowanie przygotowanych smakołyków oraz przygotowanie słodkich prezentów dla najbliższych.