Kiszenie to jedna z najstarszych i najzdrowszych metod konserwacji i utrwalania żywności.
Historia fermentacji żywności sięga Starożytności a pierwsze kiszonki powstały prawdopodobnie przypadkowo, na skutek nadwyżki żywności. Stworzyły one możliwość przechowywania żywności w okresach, kiedy najbardziej jej brakowało. W Polsce kiszenie ma wielowiekową tradycję, choć przede wszystkim procesowi temu poddawano ogórki i kapustę.
Na Ziemi Kozienickiej prym również wiodły ogórki i kapusta, choć kiszono także buraki ćwikłowe i cukrowe, rzepę oraz ziemniaki, które stanowiły bazę do słynnej potrawy regionalnej wpisanej w 2019 roku na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a mianowicie Kapusty dębowej.
Jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, w latach nieurodzaju, na kozienickich wsiach kiszono także dzikie, niedojrzałe oraz szlachetne jabłka i gruszki oraz żurawinę.
Dziś na obszarze Ziemi Kozienickiej tradycja kiszenia nadal jest żywa. Jednak warzywami, z których najbardziej słynie są ogórek ( Kozienicki Ogórek Kiszony został w 2018 roku wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz kapusta.

A, że kiszone warzywa to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów postanowiliśmy wraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przeprowadzić szkolenie pt. “Mazowieckie dobre praktyki i tradycje kulinarne – kiszonki warzywne”.


Spotkanie odbyło się w 4 listopada, w budynku OSP w Stanisławicach i zgromadziło ponad 20 przedstawicielek kgw i stowarzyszeń z terenu powiatu kozienickiego.


Powitania uczestników dokonali Irena Bielawska – Prezes LGD “Puszcza Kozienicka” oraz Krzysztof Zaniewski Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województw Mazowieckiego w Warszawie.


Spotkanie poprowadził Jarosław Adamczuk – specjalista naturalnego konserwowania żywności z Folwarku Wawer.

Na warsztatach uczestnicy poznali historię kiszenia i dowiedzieli się czym różnią się poszczególne metody kiszenia – jakie są najlepsze dla owoców, a jakie dla warzyw. Ponadto dowiedzieli się jak spożywanie fermentowanej żywności wpływa na nasze zdrowie.


Następnie uczestnicy samodzielnie przygotowali kiszonki. Powstały kolorowe “dzieła sztuki” zamknięte w słoikach. Pikantne kimchi, pomidorki z czosnkiem i ziołami czy zestawy różnorodnych warzyw. Po zajęciach wszystkie przygotowane kiszonki “powędrowały” do domów naszych uczestników, gdzie w spokoju będą “dojrzewać” i cieszyć swoim smakiem.